MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

money2 t

Zuzanna Ajchel, 19-latka z Warszawy weźmie udział w posiedzeniu kierownictwa Ministerstwa Gospodarki. Zaprosił ją w środę (18 czerwca 2014 r.) wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas zakończenia i rozdania nagród XXVII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej w Ministerstwie Gospodarki.

Zuzanna, uczennica XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego wygrała tegoroczną XXVII edycję Olimpiady. Drugie miejsce zajął Michał Puchalski z tego samego liceum, a trzecie Michał Waszczuk z III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie.

 W ubiegłym roku Zuzanna był druga, a w tym jest pierwsza. Pokazała determinację popartą kwalifikacjami. Takich ludzi, najlepszych z najlepszych, dziś potrzebujemy i chcemy z nimi współpracować – uzasadnił wicepremier Piechociński.

Zaprosił też laureatów na kilkudniowe staże w biurach europosłów w Brukseli oraz na posiedzenia Komitetu Gospodarczej Myśli Strategicznej przy Ministrze Gospodarki.

Główną nagrodą dla laureatów XXVII OWE (taki tytuł otrzymuje 30 najlepszych zawodników), jest przepustka na wybrane studia z pominięciem rekrutacji. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe (komputery) i pieniężne.

Tego samego dnia, podczas wizyty olimpijczyków na GPW, na odbycie staży na Giełdzie Papierów Wartościowych zaprosiła trzech zwycięzców Beata Jarosz, wiceprezes GPW.

Jak podkreśliła prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, które jest organizatorem olimpiady, rywalizacja była duża, ponieważ w tym roku w olimpiadzie wzięło udział ponad 14 tys. uczniów z 896 szkół w całej Polsce. Zawodnicy musieli wykazać się wiedzą sprawdzaną w testach, zadaniach opisowych i wypowiedziach ustnych. – Rynek nie ma wrogów, ale ma wiele ofiar. Dzięki wiedzy ekonomicznej takich ofiar jest znacznie mniej – mówiła prof. Mączyńska podkreślając znaczenie przedsięwzięcia.

W tym roku zawody odbywały się pod hasłem Strefa euro – szansa, czy zagrożenie?.

Zuzanna jest pierwszą od 19 lat zdobywczynią pierwszego miejsca – dziewczyną (większość uczestników i zwycięzców to chłopcy).

Jak przekonuje Zuzanna – przygotowania nie wymagały od niej poświęceń. Uczyła się ekonomii głównie w szkole podczas zajęć dodatkowych 2 razy w tygodniu, o zorganizowanie których sama wystąpiła na początku roku szkolnego do dyrekcji szkoły. W ubiegłym roku podczas olimpiady zajęła drugie miejsce mimo tej samej liczby punków co zwycięzca – w przypadku równej liczby punktów decydują punkty z pytań testowych.

Zuzanna wybiera się na studia na SGH. Jeszcze nie wie, czy w przyszłości będzie chciała związać się z giełdą, bankowością, czy zostanie analitykiem.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt