MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

diversity 2014 finał t

13 czerwca poznaliśmy zwycięzców XIII edycji konkursu Diversity. Motorola Solutions Polska nagrodziła najzdolniejszych młodych programistów ze szkół średnich. Zadaniem nastolatków było zaprogramowanie robotów do… walk Mini-Sumo.

Konkurs co roku mobilizuje uczniów szkół średnich do sprawdzenia swoich umiejętności w programowaniu. W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 52 zespoły – 46 z Polski i 6 z Czech zespołów projektowych. Celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do nauki przedmiotów ścisłych, a także przełamanie stereotypu, że informatyka to typowo męskie zajęcie. Jednym z wymogów konkursowych jest bowiem obecność co najmniej dwojga dziewcząt w czteroosobowym zespole projektowym. Połączenie męsko-damskich sił oraz świeże pomysły młodych ludzi kolejny raz przyniosły zaskakujące rozwiązania.

Uczniowie biorący udział w konkursie musieli rozwiązać zadanie algorytmiczne, zaprojektować wygląd robota oraz stworzyć symulację walki. W finale zaprogramowane i udoskonalone przez młodzież roboty starły się na macie w zawodach Mini-Sumo. Najlepszym zespołem okazała się drużyna z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu, w składzie Marcin Tyksiński, Aleksandra Pogoda, Marcelina Kubek i Maciej Setlak, która wystawiła do walki robota o nazwie Prawilbot. Opiekunem zespołu był Paweł Skowron. Tegoroczna edycja konkursu zyskała międzynarodowy zasięg. Najlepsze polskie drużyny młodych programistów rywalizowały z zespołami z Czech.

– Wierzymy, że konkurs Diversity pozwala zwiększyć zainteresowanie wśród dziewcząt takimi dziedzinami nauki jak: informatyka, automatyka, robotyka czy telekomunikacja. Z naszego doświadczenia wynika, że w pracy zespoły składające się z kobiet i mężczyzn są bardziej efektywne i generują lepsze wyniki, co jest czystą korzyścią biznesową dla firmy. Chcielibyśmy, by w przyszłości pracę w branży IT podejmowało więcej kobiet – wyjaśnia Jacek Drabik, Country Manager Motorola Solutions Polska.

Konkurs Diversity łączy naukę, współzawodnictwo i dobrą zabawę. Kolejne starcie robotów Mini-Sumo za rok.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt