MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

youth2 t

Maturzyści rozpoczęli już czas letnich szaleństw. Przed nimi najdłuższe wakacje w życiu. Większość młodych ludzi już wcześniej dokładnie zaplanowało sobie ten czas. Jedni zdecydowali się wypoczywać w domu, inni wyjechać na zasłużony wypoczynek, natomiast ambitni wpadli w wir poszukiwań pracy. W końcu to aż cztery miesiące. To całkiem sporo czasu, by odłożyć sobie trochę grosza na studia, czy wakacyjny wyjazd. Ale to także wystarczająco dużo czasu, by wypocząć i przygotować się do studenckiego życia. Którą drogę wybrać?

Coraz więcej młodych decyduje się podjąć pracę, choć to zadanie nie należy do najłatwiejszych. Młodzi ludzie podejmują się różnych zajęć: opiekują się dziećmi, roznoszą ulotki, koszą trawniki u sąsiadów. Najczęstszą motywacją do tego jest chęć posiadania własnych pieniędzy, które mogą przeznaczyć na wakacyjny wyjazd, studia, czy też jakieś własne, drobne potrzeby. Nie bez znaczenia jest fakt, że posiadanie własnych funduszy pozwala się nieco uniezależnić od rodziców. Oprócz tego praca to również nabywanie doświadczenia. I choć nie zawsze podejmują się zajęć związanych z ich przyszłym zawodem, to potencjalni pracodawcy przychylnie patrzą na kandydatów, którzy już mieli styczność z pracą.

Joasia to tegoroczna maturzystka, która poszukiwania rozpoczęła w Urzędzie Pracy. Niestety – bez skutku. W dobie kryzysu gospodarczego i bezrobocia nie łatwo znaleźć posadę nawet doświadczonym i wykształconym ludziom, a co dopiero młodej dziewczynie, świeżo po egzaminie maturalnym. Jednak Joasia się nie poddaje. Postanowiła szukać pracy na własną rękę.

Odwiedzam różne miejsca. Pytam znajomych, roznoszę swoje CV, dzwonię – opowiada Joasia – Póki co, odzewu nie ma.

Ale Joanna jest uparta. I to chyba jedna z cech, którą powinien posiadać każdy, kto poszukuje pracy. Niejeden człowiek zapewne zastanawia się, po co maturzyści szukają dodatkowych zajęć, skoro mają wakacje i powinni odpoczywać. Joasia odpowiedziała krótko. Chciałaby odciążyć rodziców, uniezależnić się, a poza tym pieniądze z pewnością przydadzą się na studiach, zwłaszcza na początku.

Zeszłoroczna maturzystka, Justyna, również postanowiła pracować po maturze. Podobnie, jak w przypadku Joasi, nie było to proste. Na początku szukała zajęcia w swoich okolicach i podobnie jak koleżanka – niczego nie znalazła. W rezultacie, dzięki swojej znajomej, zaczepiła się w jednym z call center. Do pracy dojeżdżała każdego dnia pociągiem 50 km!

Zajęcie nie należało do najłatwiejszych. Przede wszystkim trzeba było być odpornym psychicznie – opowiada Justyna – Rozmowy z ludźmi nie zawsze były przyjemne.

Jednak była zdeterminowana i to jej pomogło wytrwać. Justyna pracowała przez 2,5 miesiąca. Zarobione pieniądze przydały jej się podczas ostatnio odbytej wycieczki do Włoch. Wcześniej również z nich korzystała, gdy potrzebowała gotówki na własne potrzeby. Aktualnie Justyna jest na pierwszym roku iberystyki. Z perspektywy czasu przyznaje, że wakacyjna praca była świetnym doświadczeniem, choćby dlatego, że mogła być trochę niezależna od rodziców.

Są też tacy, którzy te cztery miesiące planują przeznaczyć celom wypoczynkowym. Tegoroczna maturzystka, Ala, wybiera się wraz ze swoimi przyjaciółmi na Mazury. Trzeba pamiętać, że taki wypoczynek to również spore ryzyko. Młodzi ludzie bywają naiwni, więc łatwo ich oszukać, okraść. Ważne jest, zatem, aby przed wyjazdem wszystko dokładnie sprawdzić i cały czas mieć oczy szeroko otwarte. Nie trudno paść ofiarą choćby kieszonkowego złodzieja. W klubach i barach swoich szklanek, butelek trzeba strzec jak oka w głowie. Wrzucić pigułkę gwałtu do soku, czy piwa to kwestia zaledwie kilku sekund. W dzisiejszych czasach już rzadko się to spotyka, ale wciąż się pojawiają kwatery-widmo, czyli nic innego jak nieistniejące domki, hotele i motele. Właśnie dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić w internecie miejsce planowanego noclegu – stronę internetową hotelu i opinie innych.

Wybierając się na wycieczkę, nie można zapomnieć o wydatkach. Koszty przykładowego 5-dniowego pobytu w Łebie przedstawiają się mniej więcej tak:

Podróż 98zł
Wyżywienie ok.100zł
Wynajem miejsca na polu namiotowym 65zł
Wstęp na dyskotekę na plaży 15zł
Bilet do Labiryntu Park Łeba 12 zł
Bilet do Parku Rekreacyjno-Edukacyjnego  17 zł
Bilet do Muzeum Motyli 7 zł
Razem 314 zł

Istotne jest to, że uczniów obejmuje ulga przy zakupie biletów, dlatego warto mieć przy sobie legitymację szkolną. Wówczas za większość kart wstępu, a nawet za nocleg w schronisku młodzieżowym płaci się mniej. Oprócz tego źródłem wielu zniżek jest Europejska Karta Młodzieżowa Euro26. Dzięki niej można taniej zjeść, zrobić zakupy, czy też odwiedzić muzeum lub teatr. Skoro istnieją możliwości zaoszczędzenia, to trzeba z nich korzystać.

Jedni sami organizują sobie wyjazdy, a inni wybierają wycieczki i obozy zorganizowane. To również stanowi jakieś alternatywne rozwiązanie. Zwłaszcza, że wybór jest ogromny – językowe, sportowe, muzyczne, dziennikarskie, aktorskie… Patrycja zdecydowała się wyjechać na obóz muzyczny.

To świetny sposób, aby doskonalić swoje umiejętności, oddać się pasji… – mówi Patrycja – A przede wszystkim można poznać nowych ludzi i wymienić się z nimi doświadczeniami.

Takie wyjazdy mają nie tylko charakter wypoczynkowy, ale też edukacyjny. W tym czasie młodzi ludzie mogą się nauczyć wielu rzeczy, które często okazują się być przydatne w przyszłości. Oprócz tego obozy to też poszerzanie horyzontów, zawieranie nowych znajomości i zdobywanie kolejnych szczytów. Oczywiście koszt takiego obozu jest z pewnością wyższy niż tygodniowy pobyt w domku na Mazurach, czy Kaszubach, ale niewątpliwie są też bardziej rozwijające. Na taki pobyt trzeba wydać sok. 1000-1500 zł. Warto, więc zastanowić się, na co przeznaczyć pieniądze. Czasem obóz okazuje się być inwestycją w przyszłość.

To, jak maturzyści spędzą najdłuższe wakacje zależy tylko od nich. Tysiące głów, tysiące pomysłów. Z pewnością źródłem wielu propozycji i inspiracji jest internet. Właśnie tam najłatwiej znaleźć informacje o pracy, szkoleniach, obozach, warsztatach. Przyszli studenci mają mnóstwo możliwości. Najważniejsze, aby podczas wakacyjnego szaleństwa znalazło się miejsce dla odrobiny zdrowego rozsądku.

Aleksandra Krowicka

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt