MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

 uw t

Zapisy na Uniwersytet Warszawski trwały od 9 czerwca do 2 lipca. Teraz najbardziej nerwowy tydzień dla kandydatów – oczekiwanie na wyniki, które ogłoszone zostaną 11 lipca o godz. 14.00. Jak podaje UW, w zapisach wzięło udział około 40 tys. osób.

Oblężenie

Uniwersytet Warszawski szczyci się numerem jeden w rankingu uczelni akademickich Perspektywy 2014. Na brak kandydatów nie może narzekać – w tym roku w rekrutacji, która zakończyła się kilka dni temu, udział wzięło ponad 40 tys. osób. Warto przypomnieć, że ilość tegorocznych maturzystów, która zdała egzamin wynosi ponad 208 tys.
Jak informuje uczelnia, pierwszego dnia (9 czerwca) w systemie zarejestrowano 5 tys. zapisów. Z dnia na dzień przybywało kolejnych i skończyło się na liczbie przekraczającej 40 tys. Najwięcej, bo 7,5 tys. zapisów odnotowano tuż po ogłoszeniu wyników matur, czyli 27 czerwca.

Jakie kierunki wybierają kandydaci?

Z danych wynika, że potwierdzają się preferencje kandydatów z poprzednich lat. Wciąż popularna jest ekonomia, prawo oraz finanse, rachunkowość i ubezpieczenia.
Najwięcej chętnych w stosunku do liczby miejsc pojawiło się na lingwistyce stosowanej z wiodącym językiem angielskim i włoskim jako drugim, sinologii oraz Międzykierunkowych Studiach Ekonomiczno-Menedżerskich.

Co roku o to, żeby studiować na Uniwersytecie Warszawskim rywalizuje ponad 30 tys. osób. Poniżej zamieszczamy statystyki z rekrutacji w ubiegłym roku 2013/2014, przygotowane przez UW. Widać na nich, jakie kierunki były najbardziej popularne, ile osób kandydowało i jakie średnie wyniki z matury mieli przyszli studenci. W tym roku sytuacja zapowiada się bardzo podobnie.

 

Średnie wyniki egzaminów maturalnych wśród kandydatów (tryb stacjonarny):

Język polski Matematyka Język angielski
66 (poziom podstawowy) 77 (poziom podstawowy) 89 (poziom podstawowy)
69 (poziom rozszerzony) 65 (poziom rozszerzony) 75 (poziom rozszerzony)

Liczba przyjętych w roku 2013/14

Rok akademicki 2013/2014 rozpoczęło 17 tys. nowych studentów, 10 tys. na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich oraz 7 tys. na studiach II stopnia.
W tym roku Uniwersytet przyjmie na studia I stopnia i jednolite magisterskie ok. 14 tys. osób, z czego prawie 8 tys. będzie mogło studiować w trybie stacjonarnym.
Do wyboru jest ok. 120 propozycji studiów humanistycznych, społecznych i matematyczno-przyrodniczych.

Jedna osoba zapisywać się może na kilka kierunków. W rekrutacji na rok 2013/2014 dokonano łącznie 58 tys. zapisów, w tym na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie 44 tys.
Preferencje kandydatów od kilku lat wyglądają podobnie. W pierwszej piątce najbardziej popularnych kierunków, pod względem liczby zgłoszeń, znajdują się naprzemiennie ekonomia, prawo, finanse, rachunkowość i ubezpieczenia. Wysoko jest też zarządzanie, filologia angielska i psychologia.

Wszystko wyjaśni się po 11 lipca!

Podstawą rekrutacji na studia są wyniki egzaminów maturalnych. Kandydaci musieli zaznaczyć na swoim koncie rejestracyjnym przedmioty, z których zdawali egzaminy oraz wprowadzić ich wyniki.
Ci, którzy przy wypełnianiu deklaracji maturalnych zgodzili się na przetwarzanie danych osobowych, nie musieli tego robić. Ich wyniki zostały automatyczne pobranie z Krajowego Rejestru Matur.

Ogłoszenie wyników rekrutacji nastąpi 11 lipca o godz. 14.00. Żeby sprawdzić, czy kandydat został zakwalifikowany na studia, nie trzeba specjalnie przyjeżdżać na swój wydział (choć i tam listy rankingowe zostaną wywieszone), bo informacje na ten temat znajdować się będą na indywidualnych kontach kandydatów w systemie IRK.
Zakwalifikowani na studia będą mieć kilka dni na złożenie dokumentów. Wtedy status kandydata z zakwalifikowanego zmieni się na przyjęty, co oznacza, że 1 października można rozpocząć studia.

Teoretycznie kandydaci mogą zarejestrować się na tyle kierunków, ile studiów dostępnych jest w katalogu. Jedynym ogranicznikiem jest opłata rekrutacyjna. Najwięcej osób zapisuje się jednak na jeden kierunek studiów. W zeszłym roku tak postąpiła ponad połowa chętnych. Byli jednak też kandydaci, którzy zapisywali się na więcej niż cztery kierunki.

Trzy lata temu zdarzył się rekord zapisów, bo kandydat zapisał się na ponad 30 kierunków, a co ciekawe niemal na wszystkie się dostał. 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt