MegaBaza edukacyjna Perspektywy®politechnikaslaska tPolitechnika Śląska wspólnie z największą polską siecią hoteli, Hotele Diament S.A., od października zacznie kształcić na specjalności zarządzanie hotelem w ramach 3-letnich studiów stacjonarnych I stopnia na kierunku zarządzanie.

 Nowe możliwości również dla magistrów

Posiadający tytuł licencjata mogą natomiast rozpocząć dzienną naukę na 2-letnich studiach na specjalności zarządzanie obiektem hotelarskim. Na najlepszych będzie czekać praca w segmencie menedżerskim w hotelach sieci Diament.
Współpraca Politechniki Śląskiej ze spółką zarządzającą obecnie dziewięcioma swoimi hotelami w Polsce, to nowość w zakresie kształcenia kadry kierowniczej branży hotelarskiej. Jak twierdzą władze uczelni, dla przyszłych studentów nowa specjalność to szansa na dobrą pracę w przyszłości. Doświadczeni menedżerowie hoteli są bowiem na rynku rozchwytywani, podobnie jak szefowie sprzedaży i marketingu – wskazują hotelarze.

Największym problemem hotelarzy jest pozyskanie menedżerów

– Tylko w ciągu ostatnich kilku lat polska baza hotelowa powiększyła się blisko o jedną trzecią. W tym czasie otwarto kilkaset nowych obiektów, a rynek wciąż rośnie. Okazuje się, że największym problemem hotelarzy jest obecnie pozyskanie kadry menedżerskiej z właściwymi kompetencjami, zespołu, który będzie efektywnie zarządzał obiektem, a któremu przecież chcemy dobrze płacić. Stąd tak bardzo cieszy decyzja Politechniki Śląskiej o współpracy z nami, kończy się bowiem w ten sposób era "suchego" kształcenia w segmencie zarządzania hotelem, a rynek zyska dobrze przygotowanych specjalistów – mówi Rafał Bakalarski, prezes spółki Hotele Diament S.A. Dodaje:

W perspektywie otwarcia w Katowicach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w kolejnych latach urośnie również śląska baza hotelowa. Kiedy pierwsi studenci nowej specjalności za 3 lub 5 lat opuszczą mury uczelni, będą mogli powalczyć w woj. śląskim o dobrze płatne stanowiska w zawodzie. Najlepsi mają zagwarantowaną pracę w naszych hotelach na południu kraju oraz tych, które powstaną w perspektywie kilku kolejnych lat, jak planowany dziesiąty Hotel Diament w Warszawie.

Nową specjalność w ramach studiów I i II stopnia na kierunku zarządzanie od października tego roku będzie można studiować dziennie w Zabrzu na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Od pierwszego semestru studenci mają zapewnione praktyki w hotelach sieci Diament w Katowicach, Gliwicach, Zabrzu, Wrocławiu i Ustroniu oraz po otwarciu, w Warszawie.

Uczelnie powinny czuć potencjał rynku

Jak zaznacza prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej, uczelnie powinny stawiać na współpracę z przyszłymi pracodawcami.

Na rynku wciąż brakuje specjalistów i dotyczy to różnych dziedzin, nie tylko hotelarstwa. Potwierdzają to raporty Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Pracodawcy szukają najczęściej młodych osób z wykształceniem, ale i doświadczeniem w konkretnym, wąskim kierunku. Stąd tak duży nacisk kładziemy na zajęcia praktyczne. W Polsce wciąż mało jest tego typu ofert edukacyjnych na studiach stacjonarnych, które łączą naukę z silną współpracą z przyszłym pracodawcą, tym bardziej cieszę się, że dobrze nam się to udaje. Uczelnie muszą czuć rynek i potencjał, jaki w nim drzemie i reagować dynamicznie – podkreśla prof. Andrzej Karbownik.

W trakcie 3- i 2-letniej nauki, obok wykładowców, również osoby kierujące na co dzień hotelami Diament będą się dzielić know-how z zarządzania hotelem i szkolić przyszłych specjalistów, w tym na stanowiska kierownicze i dyrektorskie. Na uczelni będą czekać zajęcia z zarządzania hotelem, siecią hotelarską, finansami obiektu oraz kierowania zespołem. Studenci poznają też specyfikę sprzedaży i marketingu usług hotelowych, a także zasady savoir-vivre'u w obsłudze gościa hotelowego. Wybrane przedmioty będą prowadzone w języku angielskim.

Dzień otwarty

W piątek, 25 lipca, Politechnika Śląska zaprasza zainteresowanych studiami kandydatów na Dzień Otwarty na terenie Park Hotelu Diament w Zabrzu (ul. 3 Maja). Spotkania informacyjne z kadrą uczelni i przyszłymi pracodawcami połączone będą ze zwiedzaniem hotelu.

Ip

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt