MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


work2 gCzy liczą się języki obce? Tak, ale tylko programistyczne. Poza tym doświadczenie zawodowe, wiedza kierunkowa i ukończone kursy są najbardziej pomocne w znalezieniu pracy – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród studentów kierunków technicznych Politechniki Łódzkiej przez Focus Telecom Polska, dostawcę rozwiązań IT. 

Niemal połowa badanych już od pierwszego roku studiów zdobywa doświadczenie zawodowe, które zdaniem 36% z nich zwiększa szanse na zatrudnienie tuż obok posiadanej wiedzy kierunkowej (22%). Z kolei za najmniej przydatne żacy uznali rekomendacje innych osób (3% badanych) i znajomość języków obcych (zaledwie 1%), ale nie programistycznych. Studenci stawiają na samodzielnie zaznajamianie się z technologiami webowymi. Najpewniej czują się w obsłudze Java/.Net, bazy danych, PHP i Java Script.

– Sam dyplom ukończenia studiów nie gwarantuje zdobycia pożądanego stanowiska. Na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów. Studenci rozumieją te potrzeby i inwestują swój czas w samodzielną naukę najnowszych technologii, z obawy przed pozostaniem w tyle – mówi Michał Misiak, Dyrektor IT Focus Telecom Polska.

 

Prawie 3/4 ankietowanych nie spodziewa się trudności w znalezieniu pracy w branży IT

...a ponad połowa z nich oczekuje na starcie wynagrodzenia między 2 a 2,5 tys. zł netto. Jednak tylko 13% byłoby zadowolonych z otrzymywania takiej samej kwoty po roku pracy. Wśród stanowisk największym zainteresowaniem cieszy się programista (22%), architekt aplikacji i specjalista ds. baz danych (po 15%).

Rynek nie narzeka na brak specjalistów z dziedzin takich jak software czy programowanie. Tendencją wyznaczającą kierunek rozwoju rynku pracy jest zapotrzebowanie na specjalistów do zarządzania projektami IT, obsługi zewnętrznych aplikacji czy helpdesku. Wysoka pozycja architekta aplikacji w tym zestawieniu pokazuje, że studenci stają się coraz bardziej świadomi potrzeb rynku – mówi Misiak.

Natomiast w samej pracy najbardziej doceniana jest elastyczność, wynagrodzenie, dobra atmosfera, a także możliwość pracy nad innowacyjnymi technologiami. Co ciekawe, duża część żaków preferuje pracę w trybie stacjonarnym i nie wyraża chęci opuszczenia miejsca zamieszkania, nawet za wyższe o połowę wynagrodzenie – takiego wyboru dokonałaby zaledwie 1/4 badanych. Jak dostrzega Michał Misiak, zmienia się sposób myślenia o samej pracy. Ludzie coraz częściej mocno związują się z miejscem, w którym pracują. Dodatkowo rosnące z roku na rok wynagrodzenia w IT sprawiają, że pobudki czysto finansowe nie są już wystarczające do podjęcia takiego kroku.

Więcej

Pytania dotyczące zatrudnienia w sektorze IT oraz rynku pracy zostały zadane studentom wydziałów FTIMS i EEIA Politechniki Łódzkiej, w trakcie przeprowadzonej przez Focus Telecom Polska akcji rekrutacyjnej w marcu br. To kolejne tego typu wydarzenie przeprowadzone przez firmę na tej uczelni, będące jednym z elementów długofalowej współpracy dostawcy z Politechniką Łódzką.

Focus Telecom Polska działa w branży ICT od 2008 r. Firma aktywnie poszukuje kandydatów na stanowiska: cloud developer, programista aplikacji webowych, tester oprogramowania czy administrator IT. Więcej na ten temat: http://www.focustelecom.pl/kariera/oferty-pracy/dzial-it-software-development/

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (Вавада) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация, рабочие зеркала. Актуальное Леон бет зеркало всегда под рукой для ставок в любое время.