MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

olimpiadaastronomiczna 140

W Rumunii rozpoczęła się 8 Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki. W ubiegłych latach nasza reprezentacja przyzwyczaiła nas do wielu nagród i medali. Czy i tym razem zdobędziemy złoto?

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (International Olimpiad on Astronomy and Astrophysics – IOAA) to elitarne zawody dla uczniów szkół średnich, interesujących się astronomią, astrofizyką i badaniami kosmicznymi, to miejsce odkrywania talentów, od których będzie w przyszłości zależeć postęp nauki i techniki. Zawody polegają na rozwiązywaniu szeregu zadań teoretycznych oraz przeprowadzeniu i analizie wyników obserwacji astronomicznych. Oprócz zawodów indywidualnych rozgrywane są również zawody grupowe.

Polska ma się czym chwalić

Każdy kraj wystawia pięcioosobową drużynę. Polska – jako jeden z krajów założycielskich Olimpiady, organizator zawodów w 2011 roku, uzyskała zgodę tegorocznych organizatorów na wystawienie dodatkowej, trzyosobowej drużyny. To uczniowie I i II klas licealnych, za których szczególnie trzymamy kciuki.

W ubiegłych latach reprezentanci Polski zobywali wiele złotych, srebrnych i brązowych medali. Nasi uczniowie zdobywali również laury dla najlepszego teoretyka i najlepszego obserwatora, a zawody 4 Olimpiady zwyciężył Przemysław Mróz – dziś wyróżniający się student Uniwersytetu Warszawskiego.

W tym roku zawody 8 Międzynarodowej Olimpiady z Astronomi i Atrofizyki rozgrywane są w mieście Suczawa w Rumunii. Nasza ekipa składa się z ośmiu uczniów z renomowanych szkół Krakowa i Warszawy, a także z innych miejscowości. Prawo do reprezentowania Polski wywalczyli sobie w trójstopniowych zawodach krajowej 57 Olimpiady Astronomicznej. W Rumunii naszą reprezentację spotkała niespodzianka, gdziekolwiek się pojawią spotykają się z życzliwym przyjęciem miejscowej Polonii, która od lat zamieszkuje rejon Suczawy.

W tym roku największa konkurencja

Tak o szansach naszej drużyny wypowiada się Grzegorz Stachowski, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Olimpiady z Astronomi i Astrofizyki:

– Konkurencja jest w tym roku wyjątkowo silna! Do Suczawy przyjechały 44 drużyny z 37 krajów świata, to najwięcej w historii IOAA. Rośnie również poziom przygotowania zawodników jak i poziom trudności zadań i problemów, jakie będą musieli rozwiązać. Jako Sekretarz Generaly kibicuję wszystkim krajom, ale wierzę w sukces polskiej reprezentacji.

Przygotowaniem zawodników zajmowali się pracownicy Planetarium Śląskiego, astronomowie z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz studenci astronomii starszych roczników Uniwersytetu Warszawskiego.

Olimpiada otwiera drzwi do kariery

Waldemar Ogłoza z Uniwersytetu Pedagogicznego, opiekun polskiej ekipy:

– Bardzo się cieszę, że w tym roku pomagają mi Przemysław Mróz i Patryk Pjanka z Warszawy. Przed kilkoma laty zdobywali medale, a dziś kończą studia i stoją na progu kariery naukowej. Na pewno ich doświadczenie zawodnicze przyda się naszym reprezentantom. Obóz treningowy odbył się w Planetarium Śląskim, gdzie zawodnicy mogli zapoznać się z widokiem nieba nad Suczawą w czasie rozgrywania zawodów. Intensywne wykłady i ćwiczenia obejmowały szeroki zakres tematów; od klasycznej astronomii sferycznej po najnowsze osiągnięcia astrofizyki i kosmologii.

Skład naszej reprezentacji:
• Mateusz Bronikowski,
• Maciej Głowacki,
• Michał Grendysz,
• Piotr Łubis,
• Tomasz Różański,
• Piotr Staroń,
• Tomasz Świerczewski,
• Paweł Zalecki.

Wszystkim życzymy powodzenia!

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt