Trzy srebrne i dwa brązowe… oto dorobek medalowy reprezentacji naszych uczniów na Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki.
Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (International Olimpiad on Astronomy and Astrophysics – IOAA) to elitarne zawody dla uczniów szkół średnich, interesujących się astronomią, astrofizyką i badaniami kosmicznymi, to miejsce odkrywania talentów, od których będzie w przyszłości zależeć postęp nauki i techniki. Zawody polegają na rozwiązywaniu szeregu zadań teoretycznych oraz przeprowadzeniu i analizie wyników obserwacji astronomicznych.
W tym roku zawody 8 Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki rozgrywane były w mieście Suczawa w Rumunii. Nasza ekipa składała się z ośmiu uczniów z terenu całego kraju. Prawo do reprezentowania Polski wywalczyli sobie w trójstopniowych zawodach krajowej 57 Olimpiady Astronomicznej. Konkurowali oni z ponad 200 innymi zawodnikami z 38 państw świata.
W ubiegłych latach reprezentanci Polski zdobywali wiele złotych, srebrnych i brązowych medali. Tym razem nasza ekipa zdobyła trzy srebrne medale, dwa medale brązowe i dodatkowo jednego z uczniów uhonorowano wyróznieniem. To niewątpliwy sukces, lecz do pełni szczęścia zabrakło złotego medalu.
Mówi Waldemar Ogłoza z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, opiekun naszej reprezentacji:
- To niewątpliwy sukces naszych zawodników, zwłaszcza, że astronomia przestała być w naszym kraju elementem programów szkolnych. Rokrocznie nasi uczniowie potwierdzają, że są wstanie konkurować ze swymi rówieśnikami z różnych stron świata. Ich sukces to efekt ich własnej pracy oraz kilku zapalonych osób, które im pomagają.
A że nie ma złoto,? No cóż, nie zawsze się wygrywa... Silną stroną naszej drużyny są zwykle zadania obserwacyjne, w tym roku z powodu deszczu zadania obserwacyjne przeniesiono pod sztuczne niebo planetarium, a tam poszło nam nieco słabiej niż zwykle.
Nasza ekipa składała się w tym roku z zawodników 1 i 2 klasy, którzy być może będą ponownie startować w Olimpiadzie w przyszłym roku, tym razem jako weterani. W sumie nasza ośmioosobowa ekipa zdobyła 6 nagród.
Bardzo mocna była w Rumunii ekipa gospodarzy, z której zawodnicy zdobyli nagrody dla: najlepszego, najlepszego w części teoretycznej oraz najlepszego z analizie danych. Same zawody były staranie przygotowane i przeprowadzone. Oprócz części konkursowej uczniowie mogli nieco czasu na poznanie historii, kultury i zabytków rumuńskiej Bukowiny.
Bardzo ważne jest to, że uczestnicząc w olimpiadzie nasza młodzież nawiązała znajomość z rówieśnikami, którzy dzielą tę samą pasję.
Skład naszej reprezentacji:
- Mateusz Bronikowski (I LO, Rybnik, klasa I)
- Maciej Głowacki (ZSO, Krosno, klasa III) - srebro
- Michał Grendysz (III LO, Lublin, klasa II) - brąz
- Piotr Łubis (PLO, Łódź, klasa II)
- Tomasz Różański (III LO, Kalisz, klasa III) - srebro
- Piotr Staroń (V LO, Kraków, klasa III) - brąz
- Tomasz Świerczewski (L LO, Warszawa, klasa II) - wyróżnienie
- Paweł Zalecki (V LO, Kraków, klasa III) - srebro
Opiekunowie:
- Waldemar Ogłoza – Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
- Przemysław Mróz – Uniwersytet Warszawski
- Patryk Pjanka – Uniwersytet Warszawski