MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


72 gimnazjalistów oraz 73 licealistów Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej rozpoczęło 1 września w auli gmachu głównego pierwszy w historii uczelni rok szkolny 2014/2015.

- 15 listopada 1945 r. około 600 studentów zaczęło naukę na Politechnice Wrocławskiej. Wówczas tworzyliśmy historię i teraz także ją tworzymy, otwierając gimnazjum i liceum – mówił prof. dr hab.inż. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. – W ostatnich miesiącach często zadawano mi pytanie: „Dlaczego Politechnika zakłada szkoły akademickie?”. Nie ukrywam, że to było dla nas duże wyzwanie. Potrzebujemy jednak znakomitej młodzieży, przygotowanej na studia, kreatywnej i potrafiącej pracować w grupie. Dużo sobie obiecujemy po was – zwrócił się do uczniów. – I pamiętajcie, że od dziś staliście się częścią społeczności Politechniki Wrocławskiej. Całe nasze wyposażenie jest do waszej dyspozycji. Liczymy na to, że później wybierzecie liceum i studia na naszej uczelni. Tym bardziej, że już dzisiaj usilnie pracujemy nad programami nowoczesnych, interdyscyplinarnych kierunków studiów, które w przyszłości otworzymy.

Rozpoczęcie roku szkolnego miało bardzo uroczysty charakter. Odegrano hymn Polski, dr Monika Małek ze Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych PWr wygłosiła wykład inauguracyjny („Myślę, doświadczam, czuję. O nauce inaczej”), a w wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście – m.in. Barbara Zdrojewska, przewodnicząca sejmiku województwa dolnośląskiego, dr Jacek Ossowski, przewodniczący rady miejskiej Wrocławia, dr Małgorzata Bacia, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Karol Przywara, pełnomocnik marszałka ds. współpracy ze środowiskami akademickimi i młodzieżowymi oraz Bartosz Ciepluch, dyrektor Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia i dr Robert Banasiak z Centrum Technologii Audiowizualnych. Później do gości dołączył także dr Leszek Czarnecki, biznesmen i absolwent Politechniki Wrocławskiej.

Dyrektor nowych szkół Alicja Benzar podkreślała, że będą one stawiać na wspieranie pasji i zainteresowań uczniów, pokazywanie praktycznego zastosowania wiedzy, zajęcia dodatkowe i autorskie programy nauczania.
W czasie rekrutacji szkoły poprosiły więc uczniów, by napisali o swoich zainteresowaniach, by dzięki temu można było przygotować dla nich plan zajęć dodatkowych.

Uczniowie wskazywali, że ich pasją są m.in. gry logiczne, szachy i brydż sportowy, literatura fantastyczna i sensacyjna oraz kryminały, sztuka, architektura, grafika komputerowa, a także modelarstwo, fotografia, pisanie reportaży i gra na instrumentach muzycznych. Szkoły zaproponują im różnego rodzaju kółka zainteresowań, zajęcia z grafiki komputerowej w CETA, zajęcia w dwóch pracowniach robotyki (ufundowanych i otwartych w poniedziałek przez dr. Leszka Czarneckiego oraz firmę Nokia), warsztaty z redakcjami Styku – Telewizji Politechniki Wrocławskiej i Akademickiego Radia Luz Politechniki Wrocławskiej, zajęcia oparte o współpracę z kołami studenckimi – m.in. Lab View i Da Vinci, a także wiele zajęć sportowych i z programowania C++, Java i C#.

- Będą także zajęcia w laboratoriach, wycieczki edukacyjne, m.in. do Narodowego Centrum Badań Jądrowych czy do Muzeum Techniki i Przemysłu, nocne obserwacje nieba, badanie zanieczyszczeń gleby, powietrza i wody oraz wycieczki do zakładów przemysłowych – opowiadała Alicja Benzar.

Choć w szkołach Politechniki Wrocławskiej nie będzie dzwonka obwieszczającego początek i koniec lekcji, profesor Tadeusz Więckowski postanowił rozpocząć rok szkolny tradycyjnie – właśnie pierwszym dzwonkiem. - Nie jest przypadkowy – mówił uczniom. – To dzwonek, jakiego używano podczas obrad senatu naszej uczelni, gdy senatorzy za bardzo się rozgadali i konieczne było zaprowadzenie porządku – śmiał się.
Życzył też uczniom sukcesów w nauce: - Trzymam za was kciuki. I mam nadzieję, że będziecie się u nas czuli jak w drugim domu.

(Źródło: Pryzmat. Wiadomości Politechniki Wrocławskiej)

 
fot.www.pryzmat.pwr.edu.pl
© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt