Jak mówią – IGNORANTIA IURIS NOCET – nieznajomość prawa szkodzi. Prawo to porządek – określa relacje w świecie, nakreśla hierarchię wartości, reguluje zasady życia społecznego. Uczy samodzielności i gotowości do kierowania własnym życiem, a zarazem wskazuje – jak żyć.
Sprawdź gdzie najlepiej studiować prawo |
Studentka WPiA UW, Martyna Marczewska, mówi, że: – Te studia to szkoła nie tylko kodeksów, ale i życia. (…) Prawnik jest trochę jak aktor i trochę jak psycholog – musi się wczuwać w sytuację zarówno, jednej i drugiej strony, a potem odgrywać swoją rolę tak, aby wygrać. W dzisiejszych czasach prawo, a także prawnicy potrzebni są dosłownie w każdej dziedzinie. A zdecydowanie najlepszym miejscem do studiowania tego kierunku jest prawdziwe zagłębie prawnicze tego kraju – stolica z jej najlepszą uczelnią na Krakowskim Przedmieściu.
Wydział Prawa i Administracji UW to doskonałe miejsce dla osób o pasjach humanistycznych, jak i ścisłych, a także dla ludzi renesansu. Oprócz przedmiotów obowiązkowych, oferta dydaktyczna zawiera mnóstwo zajęć specjalizacyjnych i ogólnouniwersyteckich, które zaspokajają potrzebę rozwoju nawet najbardziej wymagających studentów. Poligloci mogą się spełniać, biorąc udział w zajęciach jednej z kilku szkół prawa obcego.
Prawo to odpowiedzialność za życie – nasze i innych. Sami wybieramy własną drogę i bierzemy odpowiedzialność za nasze postępowanie. Ale odpowiadamy również za tych, którzy wybrali zły kierunek i potrzebują naszej pomocy. Prawo to także umiejętność stosowania tego, co słuszne i dobre – wyznacza zasady, którymi powinniśmy się kierować. Uczy nas moralności, ale także wrażliwości na krzywdę innych. Pielęgnuje zdolność do odrzucania tego, co złe, a wybierania tego, co dobre. Prawo wyznacza hierarchię wartości w życiu i społeczeństwie. Reguluje zasady moralne oraz uczy skłonności do życia według przyjętych i powszechnie akceptowanych norm.
Prawnik służy sprawiedliwości, a przede wszystkim sprzyja ludziom. To obrońca słusznych interesów. Bierze on odpowiedzialność za innych, ale również za prawo, które sam tworzy i stosuje. Prawnik to negocjator, którego najważniejszą bronią są argumenty, umiejętność rozwiązywania konfliktów oraz staranność o to, by zawsze dążyć do wiedzy.
Studia prawnicze są jedyną drogą wiodącą do kariery w organach wymiaru sprawiedliwości; etapem niezbędnym ubiegania się o wszystkie aplikacje: adwokacką, dyplomatyczno-konsularną, komorniczą, legislacyjną, notarialną, radcowską, rzeczniowską oraz sądowo-prokuratorską. Studia prawnicze prowadzą również do pracy w biurach administracji przedsiębiorstw i urzędach.
Absolwentów prawa zatrudnia m.in: policja, kancelarie prawne, służba celna, organizacje pozarządowe, banki, agencje ubezpieczeniowe i wielu innych pracodawców.
Prawo to umiejętność znajdowania rozwiązań w sytuacjach bez wyjścia. Z tą umiejętnością można pracować w wielu zawodach, wszędzie tam, gdzie jest potrzebny ktoś znający prawo.