MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Biotechnologia to interdyscyplinarna nauka obejmująca wiedzę z biochemii, genetyki, biologii molekularnej, chemii, mikrobiologii, ekologii, biologii komórki, inżynierii genetycznej, informatyki, matematyki, fizyki i ekonomii. Należy do jednej z pięciu najważniejszych technologii XXI wieku.

Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego to jedyny wydział w Polsce będący częścią dwóch uczelni. Prof. dr hab. Igor Konieczny, dziekan MWB UG  GUMed jest dumny z poziomu naukowego mierzonego czołowymi pozycjami w kategoryzacjach prowadzonych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od początku istnienia MWB posiada kategorię A.

Sprawdź, gdzie najlepiej studiować biotechnologię

– Uzyskaliśmy tytuł Najlepszego Kierunku Studiów przyznawany przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz ocenę wyróżniającą Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W naszych laboratoriach pracują zespoły, w których skład, obok pracowników, wchodzą doktoranci i studenci realizujący doktoraty i prace magisterskie. Nie wyobrażamy sobie prowadzenia prac naukowych bez udziału studentów. Udało nam się stworzyć środowisko, zespół ludzi, angażujących się nie tylko w indywidualną pracę naukową i w prowadzenie zajęć dydaktycznych, ale również w organizację szkół letnich, konferencji naukowych, kształtowanie programu studiów.

Pod koniec 2012 podpisaliśmy umowę na budowę nowego budynku. Powstaną nowe laboratoria specjalistyczne, gdzie będziemy mogli realizować badania, których do tej pory nie mogliśmy prowadzić. Zostaną utworzone nowe laboratoria analiz genetycznych, oddziaływań biomolekularnych czy obrazowania i analizy danych. Realizujemy projekt MOBI4Health finansowany z środków UE, w ramach którego rozwijamy nowoczesne aplikacje z wykorzystaniem spektrometrii mas. Prowadzimy badania naukowe dotyczące biologii medycznej, wirusologii, diagnostyki molekularnej, białek opiekuńczych, biotechnologii roślin i bioinformatyki. Będziemy wprowadzać nowe moduły kształcenia i nowe przedmioty, dzięki którym studenci będą mieli większy wybór, większą swobodę w kształtowaniu indywidualnej ścieżki edukacji.

Wielką zaletą kierunku biotechnologia jest – według tu uczących się osób – mała liczba studentów – wszyscy się znają, panie w dziekanacie znają wszystkich studentów z imienia i nazwiska… to jest wielkie ułatwienie. Znakomity jest kontakt z prowadzącymi, można się z nimi łatwo konsultować.

Daniel Jachimowicz, tegoroczny absolwent studiów II stopnia kierunku biotechnologia MWB UG i GUMed wysoko ocenia dotychczasowy przebieg studiów: – Wybrałem je, bo chciałem realizować moje pasje naukowe. Wiedziałem, że wydział ma bardzo dobrą opinię, trafiłem na dni otwarte, w czasie których zobaczyłem to, co ludzie tutaj robią, jaka jest atmosfera, jak wspaniała i pasjonująca może być nauka. Wtedy zdecydowałem, że chcę tutaj studiować. Najbardziej podoba mi się możliwość rozwoju, każdy może znaleźć coś dla siebie, sferę badań naukowych, która mu najbardziej odpowiada i najbardziej ciekawi, a także otwartość osób – naukowców, którzy tutaj pracują.

Główną zaletą studiowania na dwóch uczelniach jest bardzo szeroki zakres prowadzonych badań – uczestniczymy zarówno w badaniach podstawowych, jak i aplikacyjnych, np. badania nad nowotworami. W ramach Koła Naukowego BIO-MED studenci mają możliwość zaprojektowania i zrealizowania własnego badania naukowego. Mają możliwość sprawdzenia siebie w prowadzeniu takiego projektu – w planowaniu projektu i jego realizacji.

Absolwenci studiów podkreślają: Jesteśmy tu ważni, czujemy, że student nie jest klientem. Na Wydziale mamy możliwość uczestniczenia w pracach naukowych Koła BIO-MED, co jest ważne dla początkującego naukowca, ponieważ można zaznajomić się z podstawowymi technikami realizacji badań. Wydział organizuje także Letnie Szkoły Biotechnologii – fajny czas na połączenie zabawy z nauką, aktywnie współtworzy Bałtycki Festiwal Nauki czy Noc Biologów.

– Kierunek Biotechnologia na MWB UG i GUMed pozwala nam studiować na dwóch uniwersytetach jednocześnie. Angelika Michalak, tegoroczna absolwentka studiów I stopnia podkreśla, że stwarza to możliwość przekonania się, co tak naprawdę chce się robić. – Możemy zajmować się zarówno biotechnologią medyczną, jak również biologią molekularną czy biotechnologią roślin… 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt