MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Zofia Wichłacz najmłodszą utytułowaną aktorką Festiwalu Filmowego w Gdyni. Odbierając statuetkę na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni, Zofia Wichłacz została najmłodszą aktorką w historii imprezy, wyróżnioną nagrodą za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą. Młodziutka debiutantka, której występ w superprodukcji Jana Komasy zachwycił widzów i krytyków, poprawiła wyczyn dotychczasowej rekordzistki – Magdaleny Cieleckiej (uhonorowana w wieku 23 lat za rolę w filmie „Pokuszenie”) i zdobyła gdyńskie laury mając zaledwie 19 lat!

Wideo-wywiad z Zofią Wichłacz i Anną Próchniak: https://www.youtube.com

Klip w wersji do pobrania: http://kinoswiat.pl/biuro-prasowe (hasło: kino)

„Świetna rola” (wp.pl), „sensacja, która zatrzęsie polskim kinem” (Onet.pl), „zaskakująco i przejmująco prawdziwa. Od bardzo dawna nie było w polskim filmie takiej osobowości” (tomaszraczek.pl). Czytając podobne rewelacje trudno uwierzyć, że dotyczą one urodzonej w 1995 roku nastolatki, tegorocznej maturzystki, dla której występ w „Mieście 44” był debiutem na dużym ekranie.

Po raz pierwszy na casting filmu o powstaniu warszawskim trafiła jako piętnastolatka. Jednak by dostać rolę, musiała nieco poczekać. „Byłam zdecydowanie za młoda, ale chciałam pójść na to przesłuchanie, żeby spełnić swoje marzenie. Wtedy nic z tego nie wyszło” – wspomina w jednym z wywiadów. „Odczekałam rok, zagrałam w Teatrze TV i udałam się na kolejne zdjęcia próbne. Tym razem udało się. Mogę być tylko wdzięczna, że dostałam taką okazję” – dodaje.

W „Mieście 44” zagrała Biedronkę, nieco zagubioną romantyczkę, żyjącą w świecie książek, które zna bardziej niż prawdziwe życie. To za jej sprawą Stefan, główny bohater filmu, zazna smaku pierwszej, młodzieńczej miłości. „To historia wspaniałych młodych ludzi, którzy biorą udział w Powstaniu Warszawskim. Poznajemy ich nieco wcześniej. Widzimy jak się zmieniają i jak wpływa na nich to, co się dzieje. A będzie to dla nich wielki egzamin. Biedronka zakocha się w Stefanie i to dla niego pójdzie walczyć; dla chłopaka, który jej się spodobał” – opowiada Wichłacz.

Jedna z najbardziej oczekiwanych i największych polskich produkcji ostatnich lat.  Film Jana Komasy, twórcy wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju „Sala samobójców”, to zrealizowana z rozmachem uniwersalna opowieść o miłości,  młodości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie Powstania Warszawskiego.


Film pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Oficjalna strona internetowa filmu „Miasto 44”: https://miasto44.pl/
Oficjalny fanpage filmu na Facebooku: https://www.facebook.com/Miasto44

Gatunek: dramat wojenny
Produkcja: Polska 2014
Reżyseria: Jan Komasa („Sala samobójców”, „Oda do radości”)
Obsada: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak („Bez wstydu”), Maurycy Popiel, Antoni Królikowski („Popiełuszko. Wolność jest w nas”), Tomasz Schuchardt („Jesteś Bogiem”, „Chrzest”, „W imię…”), Michał Meyer, Grzegorz Daukszewicz, Michał Czernecki („Wojna polsko-ruska”), Michał Żurawski („W ciemności”), Karolina Staniec, Filip Gurłacz, Magdalena Koleśnik („Kamienie na szaniec”), Michał Mikołajczak, Krzysztof Stelmaszyk („Testosteron”), Monika Kwiatkowska („Układ zamknięty”), Jan Kowalewski

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt