MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

W Żyrardowie zakończyła się szósta edycja Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk M {i} aSTO/a Gwiazd 2014. Najważniejszą częścią tegorocznej edycji były dwa artedukacyjne panele dyskusyjne oraz wręczenie nagrody artNoble 2014 w kategorii plastyka i muzyka.

Duże zainteresowanie wzbudziła debata pod hasłem: „Promocja studentów uczelni artystycznych w Polsce i za granicą”, którą poprowadzili: prof. Ewa Iżykowska-Kłosiewicz – prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i prof. Andrzej Strzelecki – rektor Akademii Teatralnej w Warszawie. W spotkaniu wzięli udział rektorzy i prorektorzy uczelni publicznych i niepublicznych. Dyskutowano o możliwościach i drogach promocji zarówno studentów, jak i absolwentów uczelni artystycznych, mówiono o możliwościach zatrudnienia, dotykając jednocześnie dramatycznej sytuacji związanej z bezrobociem młodych ludzi. Podkreślano fakt, że dzisiaj młodzi ludzie mają lepsze narzędzia do promocji siebie i swoich prac, a także efektywniej potrafią zarządzać swoją karierą.

Jednym z zagadnień była kwestia rozwoju konkursu artNoble, które już wpisały się w krajobraz działań związanych z edukacją artystyczną w kraju. Omówiono temat umiędzynarodowienia tego konkursu oraz udziału wszystkich publicznych uczelni artystycznych w Polsce. Padły też propozycje zaproszenia uczelni niepublicznych oraz zmian w regulaminie.

Drugi panel, pod hasłem: „Sztuka a nauka i polityka”, przygotowany został przez Collegium Civitas, a głównymi panelistami byli: prof. Łukasz Turski, red. Edwin Bendyk i prof. Stanisław Mocek. Prowadzili go Grzegorz Miecugow i prof. Artur Krajewski – Kurator Artystyczny Festiwalu Sztuk /ASP w Warszawie/.

Najważniejszą nagrodą przyznawaną na Festiwalu są artNoble. W skład jury wchodzi ponad 30 osobistości ze świata kultury i sztuki oraz rektorzy uczelni artystycznych (pełny skład na miastogwiazd.pl)

Festiwal tradycyjnie odbywa się w pofabrycznych halach przemysłowych, w których na obszarze 4 tys. m2 zbudowane zostały wystawy związane z konkursem artNoble 2014.

Na festiwalu odbyło się uroczyste wręczenie nagrody artNoble 2014 dla najlepszego dyplomu z publicznych uczelni artystycznych. Przez dwie edycje nagrodę ta dotyczyła tylko kategorii sztuk wizualnych. W tym roku po raz pierwszy została rozszerzona o kategorię muzyczną.
 
Laureatem nagrody artNoble 2014 w kategorii plastyka została Marcelina Groń z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, osoby wyróżnione to: Marlena Biczak z ASP z Krakowa i Krzysztof Sokolovski z ASP w Warszawie. Nagrodą dla zwycięzców oprócz statuetki 1 Art jest indywidualna wystawa w Galerii Studio w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Laureatem artNoble 2014 w kategorii muzyka została: Marta Kordykiewicz z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, osoby wyróżnione to: Jekaterina Drzewiecka z Akademii Muzycznej z Bydgoszczy i Aleksandra Denga z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt