MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Kwiecień 1945 roku, nazistowskie imperium chyli się ku upadkowi. Ale armia amerykańska również traci siły. Żołnierze są wręcz wycieńczeni fizycznie i psychicznie. Aby skończyć tę wojnę, musi nastąpić ostateczna mobilizacja.

Furia to nazwa czołgu dowodzonego przez sierżanta Dona Wardaddy’ego (Brad Pitt). Dowódca jest znany z odwagi, zahartowany w boju i skuteczny. Gdy jeden z członków jego załogi ginie, do załogi trafia młody chłopak.  Norman Ellison (Logan Lerman) jest zupełnie niedoświadczony, szkolony do… szybkiego pisania na maszynie. Nie chce i nie potrafi zabijać.

Furia musi przełamać linię frontu, bierze udział w krwawych walkach. Wróg jest nadal silniejszy, w zastraszającym tempie giną kolejni współtowarzysze wyprawy. Czy ta heroiczna walka ma sens? Czy obietnica, którą Wardaddy złożył swojej załodze zostanie spełniona? I czy młodemu czołgiście uda się stać członkiem załogi i stawić czoło okrucieństwu wojny?

Twórcy „Furii” nie oszczędzają widzowi żadnego obrazu przedstawiającego zło, które potrafi wyrządzić człowiek człowiekowi. Pokazują drastyczny obraz walk – wybuchy, pożary, gruzy miasta i otwarte pola działań pełne smutku i szarości. Do tego, psychoza ogarniająca człowieka, który chce przetrwać za wszelką cenę.

Niepodważalnym atutem filmu jest charyzmatyczny Brad Pitt, jak zwykle świetny w swojej roli. A mundur, który nosi, jest najdokładniej zrekonstruowaną wersją uniformu noszonego przez Amerykanów podczas walk na froncie zachodnim u schyłku wojny. Nad jego autentycznością pracowała grupa specjalistów oraz pasjonatów-kolekcjonerów. Kilka miesięcy zajęło im stworzenie odpowiedniego wyglądu kurtki – proces jej starzenia się został szczegółowo odtworzony. Ciekawostką jest również to, że Furię zagrały trzy czołgi. Tylko jeden z nich był prawdziwy - Sherman pamiętający wojnę z autentycznym działem 76mm – pojawił się na planie dzięki uprzejmości Bovington Tank Museum.

Film wchodzi do kin 24 października 2014 r. Polecam!

Anita Kruk

FURIA
Scenariusz i reżyseria: David Ayer
Gatunek: thriller, akcja, wojenny
Produkcja: USA, 2014
Obsada: Brad Pitt, Logan Lerman, Shia LaBeouf, Michael Peña, Jon Bernthal i in.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!