MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Wiele osób sądzi, że studenci kierunku wychowanie fizyczne przez cały czas ćwiczą i rzeźbią swoje ciała nie zważając na potrzeby i rozwój umysłu. Nic bardziej mylnego! Sprawność ciała jest oczywiście ważna na tych studiach, zwykle sprawdza się ją przy przyjmowaniu kandydatów, ale to tylko niewielka część całości. Bo absolwent tego kierunku ma uczyć innych, w jaki sposób dbać o ciało i jak się nim zajmować, by służyło jak najdłużej. Wszak w zdrowym ciele zdrowy duch!

Studia na wychowaniu fizycznym adresowane są do osób o bardzo zróżnicowanych planach zawodowych. Wybierają je nie tylko sportowcy, ale i osoby planujące pracę pedagogiczną, trenerską, organizatorzy aktywności fizycznej, osoby zainteresowane prowadzeniem własnej działalności lub pragnące zatrudnić się w już funkcjonujących instytucjach związanych z kulturą fizyczną.

Sprawdź, gdzie najlepiej studiować wychowanie fizyczne

Kierunek wychowanie fizyczne ma w sobie wiele z nauk społecznych i przyrodniczych. Kandydat na te studia powinien być pasjonatem, który chce swoją pasję przekazać innym. Do tego będą potrzebne umiejętności pedagogiczne oraz właściwe podejście do drugiego człowieka. Nie każdy jest przecież chętny do dbania o właściwy rozwój kultury fizycznej (ile osób regularnie wymiguje się od ćwiczeń na w-fie?!). Kandydaci muszą też odznaczać się zdolnościami do analizy, by móc ocenić prognozę rozwoju dla każdego z podopiecznych i ustalić plan postępowania w taki sposób, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, nie przynosząc przy tym szkody.

W trakcie studiów powinny dominować zajęcia praktyczne, jednak teorii nie da się uniknąć. Poruszane będą zagadnienie z dziedziny anatomii i antropologii, fizjologii, biochemii, pedagogiki, psychologii i socjologii, psychologii aktywności fizycznej, teorii sportu, zabaw i gier ruchowych, metodyki wychowania fizycznego, sportów indywidualnych i zespołowych, ćwiczeń kompensacyjno-korekcyjnych, edukacji zdrowotnej, turystyki szkolnej i wielu innych. Wszystko po to, by absolwent był w stanie kompetentnie oddziaływać środkami fizycznymi na organizm i środkami społecznymi na osobowość w celu zaspokojenia potrzeb swoich podopiecznych w zakresie rozwoju ruchowego i by przygotować ich do dbałości o zdrowie i sprawność fizyczną także po zakończeniu edukacji.

Po ukończeniu studiów – należy dodać, że trudnych i wyczerpujących masą zajęć fizycznych i teoretycznych – absolwent może znaleźć pracę w instytucjach oświatowych, w tych gałęziach administracji samorządowej i państwowej, które są odpowiedzialne za szerzenie kultury fizycznej, w instytucjach badawczych i organizacjach społecznych, a po ukończeniu specjalności nauczycielskiej  – w szkołach na wszystkich poziomach edukacji.

Może więc warto zdecydować się na studiowanie tego kierunku. Czy nauczyciele w-fu nie byli wszak zwykle najfajniejszymi ze wszystkich w szkole? Czy można wybrać studia lepsze do wejścia w fascynujący świat małego i wielkiego sportu?

Barbara Gał, nauczycielka i instruktorka narciarstwa biegowego z Podhala zachwala studia na wychowaniu fizycznym dla wszystkich, którym marzy się praca z ludźmi. – Mimo, że jestem przede wszystkim plastykiem po ASP uznaję, iż to systematycznie uprawiany sport, postępy każdego człowieka w pokonywaniu słabości swojego ciała, budują w nas nie tylko rezerwę zdrowia, ale i poczucie wartości każdego kto ćwiczy systematycznie. Ten aspekt studiów na wychowaniu fizycznym, czyli przygotowanie do prowadzenia zajęć z dziećmi lub dorosłymi, z osobami potrzebującymi rehabilitacji lub ze sportowcami wydaje mi się najbardziej atrakcyjną częścią programu kształcenia.

Bożena Migdał, absolwentka wychowania fizycznego na warszawskiej AWF, dodaje z kolei, że w jej planach wyboru studiów rozstrzygająca był plan założenia własnego studia fitness w macierzystej miejscowości. – Wiedziałam, że muszę mieć odpowiednie kwalifikacje, aby nikomu nie zaszkodzić. Studia dały mi nie tylko fachową wiedzę z zakresu budowy ludzkiego ciała i motoryki, ale także dotyczącą relacji z drugim człowiekiem, medycyny, psychologii, sprzętu do ćwiczeń i rehabilitacji. Dowiedziałam się także jak zabrać się za założenie własnej firmy, jak przygotować się do prowadzenia działalności gospodarczej. Mam elementarną wiedzę pozwalającą mi na próby pozyskania środków finansowych na moją firmę. Przy okazji sama mam zaspokojoną potrzebę ruchu, fizycznego rozwoju.

Polecam wychowanie fizyczne wszystkim aktywnym życiowo i samodzielnym osobom. To bardzo wszechstronne studia.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (Вавада) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация, рабочие зеркала. Актуальное Леон бет зеркало всегда под рукой для ставок в любое время.