MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Po trwającym tydzień, pełnym emocji VIII Finale Międzynarodowego Konkursu  Jugend debattiert international zwyciężczynią została Anastasija Minitš z Estonii.

Czy należy zabronić działalności partii ekstremistycznych? Pytanie, które od lat zajmuje wielu Europejczyków. Cztery młode talenty oratorskie z Europy Środkowo-Wschodniej odbyły na ten temat pasjonującą debatę podczas Międzynarodowego Finału niemieckojęzycznego konkursu Jugend debattiert international w Warszawie, któremu patronował prof. Władysław Bartoszewski. Po tygodniu zmagań zwyciężczynią została 16-letnia Anastasija Minitš z Estonii.

Czworo uczniów, dwie osoby za i dwie przeciw, 24 minuty – w Centrum Konferencyjnym Muranów w Muzeum Historii Żydów Polskich przebieg pasjonującej debaty finałowej śledziło ponad 200 osób. Anastasija Minitš przekonała jury swoją retoryczną biegłością, zajmując w debacie stanowisko za zakazowi działalności partii ekstremistycznych.

- Nie przypuszczałam, że odniosę zwycięstwo, szczególnie że stanowię jedynie zastępstwo za uczestnika, który nie mógł wziąć udziału w konkursie. Fakt ten sprawia jednak, że jestem tym bardziej szczęśliwa , tak Anastasija Minitš skomentowała swoje zwycięstwo. Aby dojść do Finału konkursu musiała wraz z 15 innymi uczestnikami wykazać się nie tylko umiejętnością słuchania innych i dokładnej oraz rzeczowej argumentacji, ale również pokonać konkurentów na szczeblu regionalnym oraz krajowym

Jugend debattiert international stawia sobie za cel zwiększenie zainteresowania młodzieży aktualnymi zagadnieniami społeczno-politycznymi. Debatując w języku niemieckim uczniowie mogą zastosować język obcy w praktyce i rozwijać jego znajomość. Przewodnicząca Bundestagu, Claudia Roth, gość honorowy Finału, skierowała podczas uroczystości otwarcia pod adresem projektu następujące słowa: - Ten konkurs idei i argumentów, ten twórczy spór stanowi dla mnie serce demokratycznego procesu podejmowania decyzji i szukania rozwiązań, będąc najlepszym, co demokracja ma do zaoferowania, tym, co przyciąga i przekonuje ludzi.

Jugend debattiert international to międzynarodowy projekt przeprowadzany w Krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Jego organizatorami są Goethe-Institut, Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość“, fundacja Gemeinnützige Hertie-Stiftung oraz Centralny Wydział Szkolnictwa Zagranicznego. Projekt realizowany jest od 2005 r. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 10 000 uczniów z 8 krajów.

Więcej informacji na temat konkursu Jugend debattiert international

Finaliści VIII. Międzynarodowego Finału:
1. miejsce: Anastasija Minitš (Estonia)
2. miejsce: Regina Bartha (Węgry)
3. miejsce: Júlia Pőcze (Węgry)
4. miejsce: Ivan Michňa (Czechy)

fot. Robert Wróblewski

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (Вавада) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация, рабочие зеркала. Актуальное Леон бет зеркало всегда под рукой для ставок в любое время.