MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

14 listopada o godzinie 13.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta inauguracja trzynastej edycji Programu Stypendiów Pomostowych, w ramach którego młodzi ludzie z małych miejscowości, pochodzący z niezamożnych rodzin, otrzymują stypendia na studia. Honorowy Patronat nad tegoroczną edycją Programu sprawuje Pani Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP.

Program Stypendiów Pomostowych to rozbudowany system stypendialny oferujący stypendia studentom na I rok i dalsze lata studiów. Zainicjowany został przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w 2002 roku w odpowiedzi na istotny problem społeczny, jakim jest wyraźna dysproporcja w dostępie do studiów między młodzieżą mieszkającą na wsi i w miastach - dla wielu uzdolnionych młodych ludzi próg szkoły wyższej jest trudny do przekroczenia głównie z powodu bariery materialnej.

Stypendia pomostowe skierowane są do ambitnych i zdolnych maturzystów z małych miejscowości, pochodzących z niezamożnych rodzin, którzy chcą kontynuować naukę na wyższych uczelniach. Celem Programu jest ułatwienie młodym ludziom podjęcia studiów poprzez ufundowanie stypendiów na pierwszy rok studiów i wsparcie podczas dalszej edukacji akademickiej. O stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie mogą się ubiegać maturzyści którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce i spełniają jeden z czterech warunków: pochodzą z rodziny byłego pracownika PGR, lub są finalistami olimpiad przedmiotowych w szkole ponadgimnazjalnej, lub są wychowankami rodziny zastępczej lub państwowego domu dziecka, lub mają rekomendację lokalnej NGO.

W ciągu 13 lat Program Stypendiów Pomostowych przekształcił się w rozbudowany system stypendialny,  w ramach którego przyznawanych jest 6 różnych stypendiów - stypendia na I rok studiów stanowią  furtkę do programu stypendiów na kolejne lata nauki. Studenci osiągający dobre wyniki w nauce mogą korzystać ze stypendiów na II, III i IV rok studiów, stypendiów językowych, stypendiów umożliwiających odbycie części studiów za granicą, staży za granicą i w kraju oraz stypendiów doktoranckich.

Od początku istnienia Programu przyznano ponad 18 000 różnego rodzaju stypendiów, w tym ponad 13 300 na I rok studiów. W roku akademickim 2014/2015 1230 studentów i doktorantów otrzyma stypendia i możliwość udziału w warsztatach i stażach, w tym 811 studentów - stypendia na I rok studiów. Na realizację trzynastu edycji Programu Partnerzy przeznaczyli 84,5 miliona zł.

 „Stypendia Pomostowe” są jednym z niewielu pozarządowych programów stypendialnych o tak dużej skali w Polsce. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu szerokiego grona Partnerów: Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Narodowego Banku Polskiego, Fundacji PZU, Fundacji BGK, Fundacji Orange, Fundacji BGŻ, Fundacji Wspomagania Wsi a także koalicji ok. 100 lokalnych organizacji pozarządowych.  Program jest realizowany przy wsparciu organizacyjnym Agencji Nieruchomości Rolnych. Programem zarządza Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości.

Więcej informacji:

Informacje prasowe:
Anna Nowak, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Specjalista ds. PR, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: (42) 632 59 91; (42) 631 95 58

www.stypendia-pomostowe.pl

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt