MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Ranking Liceów Ogólnokształcących 2015

Miejsca: 1-50   51-100   101-150   151-200   201-250   251-300   301-350   351-400   401-450   451-500  

Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2015

Miejsca: 1-50   51-100   101-150   151-200  

Ranking Szkół Olimpijskich 2015

Miejsca: 1-50   51-100   101-150   151-200  

Ranking Liceów Warszawskich 2015

Miejsca: 1-50   51-100  

Fundatorzy nagród

V LO, zwane też Piątym Zakładem, z powodzeniem łączy doświadczenie wynikające z dziesięcioleci tradycji ze świadomością wyzwań, jakie stają przed współczesną edukacją. Od kilku lat ma największą liczbę olimpijczyków w Polsce. W ostatnim roku szkolnym ponad 140 osób uzyskało tytuł laureata lub finalisty, a siedmioro Piątkowiczów zostało zakwalifikowanych do reprezentowania kraju w olimpiadach międzynarodowych.

Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

– Sukces naszych uczniów jest – co oczywiste – owocem ich talentów i pilności, zarazem jednak stanowi wynik pracy wielu niezwykłych nauczycieli – podkreśla Stanisław Pietras, dyrektor liceum. – Należy podkreślić, że pozycja V LO to rezultat niezmordowanego wysiłku i pasji pracowników szkoły. Warto chyba mówić o nauczycielach nie w kategoriach pracowników instytucji, a współuczestnikach społeczności połączonej ideą rozwijania osobowości człowieka przez rozwijanie talentów.

Zarówno obecni uczniowie Piątki jak i absolwenci zgodnie podkreślają, że cieszy ich kultywowany w szkole model mistrz – uczeń, oparty na szacunku i wspólnym czerpaniu radości z odkrywania nowych wyzwań. Najważniejsze zatem w szkole okazują się rzeczy, których nie da się zmierzyć kryteriami rankingowymi: atmosfera, radość z tworzenia wspólnoty ludzi niezwykłych, odrobinę zwariowanych pasjonatów, możliwość realizowania najróżniejszych pomysłów na siebie. Uczeń Piątego Zakładu wie, że zawsze może liczyć na wsparcie w odkrywaniu indywidualnych talentów oraz akceptację najdziwniejszych nawet przedsięwzięć.

Grupa uczniów VLO zbudowała sondę kosmiczną, by z powodzeniem walczyć o laury w konkursie CanSat 2014 organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną; absolwentka szkoły – Katarzyna Klimasińska w roku 2013 wydała książkę Panna Huragan opisującą jej zmagania z rolą debiutantki w redakcji agencji informacyjnej Bloomberg News w Waszyngtonie. Warto jeszcze przywołać osobę Artura Kuli, który rozpoczął edukację w VLO w klasie o profilu biologiczno-chemicznym. Jednak tak zafascynowały go postaci licealnych profesorów z języka polskiego i historii, że postanowił zmienić klasę.

Jak postanowił, tak uczynił: będąc uczniem klasy humanistycznej zdobywał tytuły w olimpiadzie historycznej oraz polonistycznej.

Artur – jak typowy piątkowicz – nie zatrzymywał się tylko na płaszczyźnie naukowej: dowodem jego zaangażowania w życie społeczności szkoły jest piastowanie funkcji przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego V LO.

Niezwykle cenne są organizowane cyklicznie spotkania z wybitnymi przedstawicielami polskiej kultury i nauki, a także ze znanymi osobistościami z zagranicy. W ramach „Wszechnicy Witkowskiego” szkoła gościła m.in. Morgana Freemana, Normana Davisa, Annę Dymną czy Janinę Ochojską.

– Zasadą przyświecającą nauczycielom Piątego Zakładu jest myśl, że każdy uczeń szkoły powinien mieć stworzone optymalne warunki do stania się mądrym i dobrym człowiekiem – mówi dyr. Pietras. – Oczywiste zatem jest, że olimpiady przedmiotowe są jedynie jednym z wielu sposobów na samorealizację ucznia. Piątkowicze z powodzeniem organizują koncerty muzyki jazzowej i klasycznej, działają w wolontariacie, tworzą teatr w języku angielskim, prowadzą własne obserwatorium astronomiczne, walczą w międzyszkolnej lidze siatkówki. Czas edukacji w szkole średniej to niezwykle intensywny okres dla dojrzewającego człowieka. W V Liceum Ogólnokształcącym staramy się, by każdy uczeń miał świadomość, że ma do kogo zwrócić się z pytaniem, z prośbą o pomoc, z kolejnym pomysłem.

ww

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt