Maturę możesz mieć z głowy na wiele miesięcy przed egzaminem. Warunek: musisz osiągnąć sukces w olimpiadzie przedmiotowej, zostać jej laureatem lub finalistą.
Zwolnienie z egzaminu maturalnego zapewniają jednak wyłącznie olimpiady wymienione w komunikacie dyrektora CKE. Jeśli zatem chcesz jak najlepiej wykorzystać swój czas i wysiłek, w roku maturalnym skoncentruj się na olimpiadach z tego wykazu. Jeżeli uda ci się osiągnąć w nich sukces, w maju 2016 odbierzesz swoją nagrodę – zwolnienie z egzaminu, maksymalną liczbę punktów na świadectwie dojrzałości i tytuł, bardzo ceniony przez najlepsze uczelnie.
Warto przy okazji wspomnieć o sukcesach polskich uczniów w międzynarodowych olimpiadach naukowych. W zeszłym roku Polacy znowu przywieźli ze światowych zmagań naukowych złote, srebrne, brązowe medale oraz wyróżnienia.
Trzy srebrne i dwa brązowe krążki to dorobek medalowy naszych uczniów na VIII Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki w rumuńskiej Suczawie. Konkurowali z ponad dwustu innymi zawodnikami z 38 państw świata.
To elitarne zawody dla uczniów szkół średnich, interesujących się astronomią, astrofizyką i badaniami kosmicznymi, to miejsce odkrywania talentów, od których będzie w przyszłości zależeć postęp nauki i techniki.
W zeszłym roku nasza ekipa składała się z ośmiu uczniów z terenu całego kraju. Prawo do reprezentowania Polski wywalczyli sobie w trójstopniowych zawodach krajowej 57 Olimpiady Astronomicznej.
Jak zwykle, sukcesy odnieśli informatycy na Tajwanie, matematycy w RPA, fizycy w Kazachstanie, chemicy w Wietnamie, biolodzy w Japonii. Spektakularną wygraną zanotował Miłosz Mazurkiewicz-Dubieński ze Złotowa, najlepszy na świecie w olimpiadzie lingwistyki matematycznej, rozegranej w Pekinie.
Indywidualne sukcesy składają się na osiągnięcia narodowe. W klasyfikacji medalowej ze wszystkich olimpiad informatycznych Polska jest w pierwszej czwórce, obok Chin, Rosji i USA; w biologii zajmujemy piąte miejsce.