MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Od 13 lutego br. będzie można obejrzeć w naszych kinach film Kebab i Horoskop. To pełnometrażowy debiut fabularny Grzegorza Jaroszuka, jednego z najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia, laureata nagrody MFF w Locarno (2011) za krótkometrażowe Opowieści z chłodni.

Kebab i Horoskop to komedia absurdu. Film opowiada historię pracowników bankrutującego sklepu z dywanami. Pewnego dnia na zaproszenie Szefa (Andrzej Zieliński) w sklepie pojawia się dwóch „specjalistów od marketingu” o zagadkowych przydomkach Kebab (Bartłomiej Topa) i Horoskop (Piotr Żurawski). Personel sklepu to postacie barwne, ale jednocześnie dosyć obojętne na bodźce zewnętrzne – do sklepu zwykle nikt nie przychodzi. Spece od marketingu wywołują zmianę w atmosferze. Wszyscy poddają się ich coraz dziwniejszym pomysłom.  Nieśmiała Stażystka (Justyna Wasilewska) dzieląca mieszkanie z neurotyczną matką (Dorota Kolak), poszukująca miłości w internecie Kasjerka (Barbara Kurzaj), zgryźliwy portier Kortazar (Janusz Michałowski) i Dawny Kibic (Tomasz Schuchardt) „biorą sprawy w swoje ręce”, co burzy ich mikroświaty i prowadzi do serii śmiesznych i zaskakujących sytuacji. Gotowi na wszystko fałszywi specjaliści od marketingu przekonają się, że życie potrafi być równie skomplikowane, jak wzór na perskim dywanie.

Poczucie humoru i empatia, z jaką postaci są pokazane, czynią film wyjątkowym: słodko‐kwaśnym, aktualnym. Narracja prowadzona z dystansu pozwala obserwować świat wykreowany przez Jaroszuka jak gdyby „przez szybę”. Gotowość do działania bohaterów, potrzeba przejęcia kontroli nad własnym losem w zestawieniu z kompletnym brakiem skuteczności, są źródłem absurdalnego humoru. A myśl dająca ująć się w zdanie: nie ma sensu walczyć z samotnością, która towarzyszy bohaterom, nabiera komicznego zabarwienia.

Światowa premiera filmu Kebab i Horoskop odbyła się podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Obraz zdobył już kilka wyróżnień: nagrodę sieci kin studyjnych i lokalnych oraz nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych Don Kichot na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni, nagrodę za najlepszy debiut na 22. Raindance Film Festival, nagrodę jury na Festiwalu KinoPolska, Paryż 2014

MD4 i Zentropa Int. Poland – to producenci Kebaba i Horoskopu, a także wielokrotnie nagradzanych filmów Sponsoring, Bejbi bluesW imię

Fot. Jacek Drygala

Zabawne fragmenty filmu "Kebab i Horoskop"

Czy Bartłomiej Topa ma kwalifikacje do wykonywania swojej pracy? Co John, Paul, George i Ringo robią w domu Agnieszki Wagner? Jak Andrzej Zieliński rozwiązuje problemy rodzinne? Jak Piotr Żurawski prowadzi kurs na Super Bohatera?

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!