MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Władze samorządowe województwa pomorskiego ustanowiły rozpoczęty właśnie rok Rokiem Matematyki. W jego ramach trzy państwowe uczelnie w regionie będą organizować konkursy, wykłady, projekcje filmów itp. propagujące tę dziedzinę nauki.

Inauguracja Roku Matematyki miała miejsce w środę w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, która to uczelnia była pomysłodawcą przedsięwzięcia. W projekcie wezmą też udział Politechnika Gdańska oraz Akademia Pomorska w Słupsku.

Jak zaznaczył na konferencji prasowej poprzedzającej uroczystość marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, na ustanowienie bieżącego roku Rokiem Matematyki zdecydowano się m.in. dlatego, że w ostatnich latach wyniki niektórych egzaminów w gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych wypadały w regionie poniżej średniej krajowej. ”Chcemy poprawić te wyniki, ale propagowanie matematyki jest też konieczne, jeśli chcemy zadbać o konkurencyjność pomorskiej gospodarki. Musimy mieć więcej inżynierów” - powiedział.

Z kolei prof. Henryk Krawczyk – rektor Politechniki Gdańskiej zaznaczył, że matematyka przydaje się nie tylko umysłom ścisłym. „Ta nauka jest obecna w pięciu tysiącach dziedzin” - zaznaczył.

Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego Adam Krawiec wyjaśnił, że w ramach Roku Matematyki, w województwie będą miały miejsce działania adresowane zarówno do dzieci i uczniów ze wszystkich rodzajów szkół, jak i nauczycieli oraz mieszkańców Pomorza w każdym wieku. „W przedszkolach np. planujemy organizację tzw. ogródków matematycznych, czyli zestawu zabaw skierowanych do najmłodszych” - powiedział.

Wśród wydarzeń zaplanowanych przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego znajdzie się m.in. kilka konkursów, w tym przeznaczony dla licealistów konkurs na projekt gry matematycznej oraz skierowany do głównie do nauczycieli konkurs na materiały dydaktyczne pomagające w nauczaniu matematyki. W planach jest też przeznaczony dla uczniów konkurs na matematyczne origami, który zakończy się wystawą najlepszych prac, a także konkurs kulinarny na danie inspirowane matematyką.

W zestawie imprez przygotowanych przez Uniwersytet znajdą się także Pomorskie Mecze Matematyczne, czyli drużynowe konkursy matematyczne, w których uczniowie rywalizować będą rozwiązując trudne zagadki i zadania matematyczne. Uczniowie trzech najstarszych klas szkół podstawowych będą też mogli brać udział w warsztatach naukowych.

Uniwersytet planuje też wystawę archiwalnych książek związanych z matematyką, wydanie książki poświęconej historii nauk matematycznych na Pomorzu po 1945 r. oraz wystawę prac plastycznych inspirowanych matematyką.

Na Uniwersytecie Gdańskim oraz Akademii Pomorskiej w Słupsku zaplanowano cykl projekcji filmów o historii matematyki oraz tych przybliżających sylwetki wielkich matematyków. Słupska uczelnia chce też zorganizować w marcu Pomorską Noc Matematyki, na którą złożą się warsztaty, quizy i konkursy. Z kolei Politechnika Gdańska chce publikować w swoim uczelnianym piśmie felietony popularnonaukowe pt. „Kącik matematyczny".

Wszystkie trzy uczelnie zaplanowały też cykle wykładów popularnonaukowych pod tytułem „Świat jest matematyczny" głoszonych przez wybitnych matematyków oraz seminaria naukowe adresowane do nauczycieli i środowiska akademickiego. W województwie ma też zostać ogłoszony konkurs na plakat promujący matematykę.

Żródło: PAP - Nauka w Polsce

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt