MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Vitaliy Smygur z Ukrainy, Gabrielle Karpinsky z USA, Ghanshyambhai Khatri z Indii i Hugues Gentillon z Haiti są laureatami piątej edycji Konkursu INTERSTUDENT na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce, organizowanego w ramach programu „Study in Poland”, prowadzonego wspólnie przez Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną "Perspektywy".

Celem konkursu INTERSTUDENT, pionierskiej tego typu inicjatywy w naszym kraju, jest promowanie najlepszych studentów obcokrajowców w polskich uczelniach. A jest ich już ponad 40 tysięcy - stanowią 2,74% ogółu studiujących. Najwięcej jest młodych Ukraińców (42% studentów zagranicznych w Polsce). Następni w kolejności są Białorusini, Norwegowie, Hiszpanie i Szwedzi.

Cudzoziemscy studenci wnoszą do naszego życia akademickiego i społecznego istotne wartości. Uczą polskich kolegów otwartości na inne kultury, języków obcych, a nawet… gotowania według egzotycznych, oryginalnych przepisów. Stają się też znakomitymi ambasadorami polskich uczelni, miast akademickich i całego kraju wśród swoich kolegów.

Warunkiem udziału i sukcesu w konkursie INTERSTUDENT są: aktywność w lokalnym środowisku studenckim – kulturalna, społeczna, ekologiczna, sportowa, działania na rzecz wielokulturowości oraz dobre wyniki w nauce. Laureaci tegorocznej edycji spełniają te kryteria z naddatkiem!

Kapituła Konkursu, kierowana przez prof. dr hab. Włodzimierza Nykiela, rektora Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczącego Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP po zapoznaniu się z ponad 120 kandydaturami, postanowiło nagrodzić:

  • w kategorii studia licencjackie: Vitaliya Smygura z Ukrainy, studenta Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie,
  • w kategorii studia magisterskie: Gabrielle Karpinsky z USA, studentkę Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • w kategorii studia doktoranckie: Ghanshyambhai Khatri z Indii, doktoranta na Uniwersytecie Jagiellońskim.
  • Nagroda Specjalna – dla Najpopularniejszego Studenta Zagranicznego w Polsce przypadła Huguesowi Gentillonowi z Haiti, doktorantowi na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, który zdobył 50.314 głosów w plebiscycie internautów.

Podczas uroczystej Gali Konkursu - która odbyła się 22 stycznia br. w hotelu "Focus" w Lublinie", przy okazji konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2015" - laureaci otrzymali statuetki, dyplomy oraz cenne nagrody: tablety od Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, zegarki marki Lorus od firmy ZIBI, atlasy multimedialne od wydawnictwa Meridian. Nagrody ufundowali także rektorzy ich macierzystych uczelni. Specjalną nagrodę dla najpopularniejszego studenta w Polsce (szkolenie z prezentacji publicznych) ufundowała Fundacji Ewy Pagi.

Jestem przekonany, że zagraniczni studenci będą coraz silniej wpływać na oblicze i kształt polskiego środowiska akademickiego – podkreślił podczas gali Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Konkurs INTERSTUDENT odbył się tradycyjnie pod Honorowym Patronatem prof. zw. dr hab. Wiesława Banysia, przewodniczącegoy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

PAP o konkursie INTERSTUDENT

Więcej: www.studyinpoland.pl/interstudent

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt