MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Uczysz się od czterech lat angielskiego, a nadal speszony nie potrafisz odpowiedzieć, jak dotrzeć na Dworzec Centralny? Napisanie listu w obcym języku zajmuje ci cały dzień? Gdy musisz zareagować spontanicznie - mieszają ci się wszystkie czasy i końcówki? You’re doing it wrong!

Nie chce ci się zakuwać gramatyki, a to, co mozolnie udało się zapamiętać, wcale nie pomaga w swobodnym mówieniu? Większość z nas powiela schematy nieefektywnej nauki i tym samym pada ofiarą własnych przyzwyczajeń. Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Motywacja

Motywacja to podstawa! Jeśli jej nie masz, szkoda tracić czas i pieniądze na naukę. John Schumann, profesor Univesity of California, specjalista od nauki języków obcych, wyróżnia dwa rodzaje motywacji. Motywacja integrująca to potrzeba uczenia się języka, aby móc opisać świat i porozumieć się z innymi. Taka motywacja kieruje np. małymi dziećmi, które poznają język ojczysty. Gdy uczymy się języka obcego przeważa zazwyczaj motywacja instrumentalna, czyli uczenie się dla otrzymania dobrych ocen, znalezienia dobrej pracy, dogadania się z klientem. Znalezienie odpowiedzi na pytanie, po co mamy się uczyć, może wspomóc naszą motywację. Niemożliwe przecież, żeby wszyscy uczyli się tylko dla ocen.

Metoda

Jeśli uczysz się dwa lata i nadal nie mówisz – zmień metodę. Na rynku jest, wbrew pozorom, całkiem sporo różniących się od siebie metod. Do wyboru masz kursy online i offline, książki i aplikacje na komórki, filmy na YouTubie, piosenki ulubionych zagranicznych wykonawców itp. Każdy z nas uczy się inaczej, dlatego warto wypróbować różne sposoby – jeśli jesteś introwertykiem łatwiej się skupisz na samodzielnej nauce, ekstrawertycy szybciej załapią temat w grupie. Wzrokowcy niech piszą i podkreślają na kolory, słuchowcy – niech słuchają zagranicznych piosenkarzy.

Cele

Postaw sobie określone cele, wyznaczone w czasie. Niech będą one możliwe do zrealizowania i konkretne. Swobodne mówienie nie jest mierzalnym celem, ale jego wyznacznikami mogą być np. wzięcie udziału w międzynarodowym projekcie młodzieżowym lub przeczytanie artykułu w obcojęzycznej gazecie bez zaglądania do słownika. Kerstin Hammes z bloga Fluent Language Blog zastrzega, żeby nie fiksować się na punkcie płynności. Zwraca ona uwagę na to, że nauka języka nigdy się nie kończy – zawsze można być jeszcze lepszym, głębiej poznawać kulturę. Płynność mówienia świadczy tylko o wejściu na pewien poziom znajomości języka.

Intensywność

Cele muszą być skorelowane z tempem nauki. Uczenie się bez postawienia sobie perspektywy czasowej jest rozleniwiające, dlatego definiuj, po jakim czasie i w jakiej intensywności nauki osiągniesz zamierzone efekty. – Warto pamiętać, że intensywność nie zastąpi długotrwałej nauki. Miesięczny kurs języka za granicą jest świetną metodą, ale pójdzie na marne, jeśli później nie będziemy systematycznie korzystać z nabytej wiedzy – zauważa Aleksandra Kozera, doradca edukacyjny z Elab Education Laboratory.

Zanurzenie

Bez zanurzenia się w języku daleko nie popłyniesz. Oglądanie oryginalnych wersji filmów, dyskusje na Facebooku, czytanie wszystkiego, co jest w innym języku i wpadnie Ci w ręce – to już coś. Ale wiadomo, że największą swobodę mówienia i rozumienia nabywa się podczas wyjazdu za granicę. – Taki wyjazd weryfikuje rzeczywisty poziom znajomości języka i bardzo wiele daje. Oczywiście, tylko wtedy, gdy faktycznie skupimy się na kontaktach z obcojęzycznymi znajomymi zamiast z polskimi, ale także np. przestawimy język wszystkich urządzeń, z których korzystamy, na obcy – mówi Aleksandra Kozera. – Czasami trzeba też przestać fiksować się na nauce i po prostu używać języka, skupiając się na zupełnie innych czynnościach. Dlatego ciekawym rozwiązaniem są kursy wyjazdowe połączone np. z lekcjami tanga, zajęciami z produkcji filmowej czy projektowania mody – dodaje ekspertka z Elab.

Elab Education Laboratory to punkt kontaktowy dla wszystkich osób zainteresowanych nauką za granicą. Zespół wyspecjalizowany w strategicznym doradztwie edukacyjnym skutecznie pomaga w aplikowaniu na uczelnie zagraniczne, również Oxford, Cambidge czy Harvard. Konsultanci Elab doradzają przy wyborze kierunku studiów, pośredniczą w pozyskaniu finansowania i wspierają we wszystkich praktycznych aspektach funkcjonowania za granicą po dostaniu się na studia. Elab organizuje również zagraniczne kursy językowe, staże, wolontariaty. Młodszym uczniom umożliwia naukę w zagranicznych szkołach średnich.

www.elab.edu.pl

Dodatkowych informacji dla mediów udziela:
Maria Migdał, Profeina
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
609577294

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (Вавада) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация, рабочие зеркала. Актуальное Леон бет зеркало всегда под рукой для ставок в любое время.