MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Mobilny monitoring trudnodostępnych miejsc, bioaktywne opatrunki hydrożelowe przyspieszające gojenie, kombinezony monitorujące puls i tętno, interaktywne okulary, wojskowe kamuflaże, inteligentne lusterka dostosowujące się do pozycji kierującego, a także ciężkie maszyny do pracy w terenach bagnistych i nowatorskie technologie w produkcji biopaliw - w sumie ponad 130 eksponatów, wśród których bardzo wiele już niedługo może przyczyniać się na co dzień do poprawy zdrowia i ratowania życia - wszystkie te wynalazki można było obejrzeć, dotknąć i porozmawiać z ich twórcami na tegorocznej XXII Giełdzie Wynalazków w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Warto podkreślić, że wszystkie prezentowane na wystawie rozwiązania są rezultatem polskiej myśli innowacyjnej i mogą przyczynić się do zwiększania konkurencyjności polskiej gospodarki. Wśród wynalazców dominowali ludzie młodzi najczęściej studenci, choć najmłodszy uczestnik to zaledwie 10-letni Marek Rauchflesz z Torunia, który na tegorocznej Giełdzie Wynalazków prezentował swój "Mobilny Monitoring Miejsc Trudno Dostępnych M3TD", a który już 2 lata temu na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2013 zdobył Złoty Medal za skonstruowanie Łazika Marsjańskiego MR-01.

Jednym z nagrodzonych projektów pokazywanych na wystawie był system TESLA (ang. Teachable Environment for Sign Language Assistance) – sensoryczny system analizy języka migowego stworzony przez inżynierów z Wojskowej Akademii Technicznej. Przy pomocy sensorów umieszczanych na przedramieniu i aplikacji na smartphone’a system przetwarza język migowy na mowę, ułatwiając komunikację z głuchoniemymi. Grupa naukowców z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów stworzyła z kolei robota, który może być wykorzystany przez służby przy neutralizacji ładunków wybuchowych. Wśród wynalazków „Młodych Innowatorów” prezentowany był m.in. „Elektroniczny opiekun”. Urządzenie skonstruowane przez Jakuba Marczewskiego i Adama Sobczyka, sygnalizuje, gdy osoba nadzorowana oddala się poza ustawioną wcześniej odległość. Do obejrzenia były również m.in.: roboty wykorzystywane przez służby ratownicze, wojsko i policję, system aktywnej obrony niszczący rakiety opracowany przez naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej a także płytki z nanocząsteczkami srebra przyspieszające gojenie przedstawiony przez innowatorów z Politechniki Krakowskiej.

XXII „Giełda Wynalazków” zorganizowana została pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Polskiego Urzędu Patentowego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Rady Głównej Instytutów Badawczych i Naczelnej Organizacji Technicznej. Wystawę organizuje Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów i firma Eurobusiness-Haller. Podczas ceremonii otwarcia uhonorowani zostali polscy laureaci międzynarodowych wystaw i targów wynalazczości w 2014 r. Dyplomy Ministra Nauki i Szkolnictwa wręczył podsekretarz stanu w resorcie prof. dr hab. Wodzisław Duch.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt