MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Młodzi, przedsiębiorczy ludzie, z optymizmem patrzą na swoją sytuację zawodową – 79% ankietowanych dobrze ocenia swoje perspektywy na przyszłość.

  • Najnowszy raport TNS Polska w ramach II edycji programu Start do Kariery Gumtree udowadnia, że aż 79% uczniów szkół ponadgimnazjalnych pozytywnie ocena swoje szanse zawodowe
  • Aż 63% badanych rozważa wyjazd za granicę, a 40% stwierdza, że nie otrzymuje wystarczającego wsparcia na początku swojej kariery zawodowej
  • 19 marca ruszyła II edycja programu Startu do kariery, skierowanego do uczniów i nauczycieli techników i szkół zawodowych oraz pracodawców
  • Program dostarczy niezbędnych narzędzi, które pomogą młodym specjalistom dziedzin technicznych znaleźć wymarzoną pracę oraz umożliwi komunikację najlepszych uczniów i absolwentów z przedsiębiorcami

Bezrobocie im niestraszne

Młodzi, przedsiębiorczy ludzie, z optymizmem patrzą na swoją sytuację zawodową – 79% ankietowanych dobrze ocenia swoje perspektywy na przyszłość.

Wyniki badania przeprowadzonego przez TNS na zlecenie Gumtree Polska pokazują jednak, że perspektywa zmienia się nieco po ukończeniu szkoły. 77% absolwentów deklaruje, że nie pracuje w swoim wyuczonym zawodzie. Podobny procent ankietowanych uważa, że znalezienie pracy w Polsce jest trudniejsze niż zagranicą.

Wśród osób w wieku 18-21 lat, uczących się w szkołach zawodowych i technikach, wyjazd z kraju rozważa aż 63%. Połowa z nich już przeglądała oferty pracy zagranicą. Pracę za granicą rozważają w większości absolwenci techników i zasadniczych szkół zawodowych, którzy nie planują kontynuacji nauki.

Większość młodych fachowców uważa, że absolwentom techników i szkół zawodowych jest łatwiej na rynku pracy niż absolwentom liceów ogólnokształcących. Mimo tego czterech na dziesięciu respondentów nie zgadza się ze stwierdzeniem, że osobom, które ukończyły technikum lub szkołę zawodową, łatwo jest znaleźć pracę. Prawie 40% z nich uważa, że absolwenci nie otrzymują wsparcia na starcie swojej kariery zawodowej, a według 83% dodatkowe wsparcie zdecydowanie jest potrzebne.

Czy jesteś zadowolony/a ze swojego życia?

Jak sądzisz, czy łatwo, czy też trudno jest znaleźć pracę osobom, które ukończyły zasadniczą szkołę zawodową/technikum?

 

Przede wszystkim własny biznes

Według danych zebranych w raporcie uczniowie szkół zawodowych i techników oraz absolwenci w dużej mierze planują sami decydować o swojej karierze, prowadząc własną działalność gospodarczą. Takie rozwiązanie bierze pod uwagę aż 64% osób biorących udział w badaniu. Prawie co piąty z nich uważa, że jest to najbardziej atrakcyjna forma zatrudnienia, a 6% spośród osób w wieku 18-21 już posiada własną firmę.

Preferowaną przez młodych fachowców formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Zwolennikiem tego rodzaju umowy jest co drugi badany (50%). Co piąty respondent za najbardziej atrakcyjną formę zatrudnienia uważa umowę o pracę na czas określony (20%). Dużo niższą popularnością cieszą się natomiast umowy, które nie są objęte prawem pracy: umowy cywilno-prawne (4%), a także umowa ustna, która wskazuje na chęć nieformalnego podejmowania pracy w „szarej strefie”.

Młodzi fachowcy zachęcani przez instytucje edukacyjne i pracodawców do podjęcia edukacji zawodowej są grupą młodych, która wymaga odrębnych badań i rekomendacji dla polityki rynku pracy. Zwłaszcza, że zarówno obecnie, jak i w przyszłości polski rynek pracy będzie ich intensywnie potrzebowałkomentuje prof. SWPS dr hab. Izabela Grabowska-Lusińska. Start do kariery Gumtree podkreśla potrzeby dostarczania wiedzy młodym ludziom na temat różnych ścieżek zawodowych, „odplamionych” z nagromadzonych w czasie transformacji systemowej stereotypów powiązanych z edukacją zawodową.

Czy rozważałeś/aś prowadzenie własnej działalności gospodarczej w przyszłości?

 

Start do kariery

Program Start do kariery ma za zadanie dostarczyć niezbędnych narzędzi, które pomogą młodym specjalistom dziedzin technicznych, znaleźć wymarzoną pracę, zbudować poczucie dumy z posiadanego fachu oraz umożliwić komunikację najlepszych uczniów/absolwentów z przedsiębiorcami. Głównym zdaniem programu jest zapewnienie placówkom najlepszych materiałów edukacyjnych, wskazówek i scenariuszy zajęć, dzięki którym uczniowie mogą dowiedzieć się, jak sprawnie wejść na rynek pracy, a nauczyciele – faktycznie poprawić sytuację swoich podopiecznych.

Naszym celem jest pomoc młodym ludziom w odnalezieniu się na rynku pracy i zaplanowaniu ścieżki zawodowej – mówi Katarzyna Merska-Pietrak, Koordynator ds. komunikacji Gumtree Polska. W tym roku postanowiliśmy skupić się na osobach z wykształceniem zawodowym oraz na uczniach i absolwentach techników. Chcemy nie tylko przekazywać wiedzę o tym, jak poruszać się na rynku pracy i planować swoją karierę, ale przede wszystkim stworzyć partnerstwo pomiędzy instytucjami edukacyjnymi a biznesem, dzięki któremu młodzi fachowcy będą mogli znaleźć pracę w swojej okolicy, a nie za granicą.

Dzięki programowi absolwenci mogą bowiem nie tylko dowiedzieć się, jak pisać listy motywacyjne, czy zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej, ale także jak założyć własną firmę, czy zdobyć inwestorów na jej rozwój. Szkoły biorące udział w akcji mają szansę uzyskania bezpłatnego wsparcia zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, m.in. dzięki wizytom doradcy kariery, warsztatom doradztwa zawodowego, wizytom studyjnym dla uczniów u lokalnego pracodawcy czy otrzymując Certyfikat Szkoła na dobry Start.

***

O Gumtree

Serwis bezpłatnych ogłoszeń Gumtree powstał w marcu 2000 roku, w Londynie. Początkowo jego głównym celem było ułatwienie lokalnej społeczności wymiany dóbr i informacji o podstawowych potrzebach mieszkańców. Z czasem, stał się jednym z największych serwisów internetowych w Wielkiej Brytanii i na świecie, oferując internautom dostęp do setek tysięcy bezpłatnych ogłoszeń uporządkowanych tematycznie i geograficznie. Dziś Gumtree działa w 70 miastach na całym świecie i stale się rozwija.

***

 

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt