MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Asia Jurek, 18-letnia twórczyni unikalnej metody leczenia raka oraz Łukasz Żrodowski, 21-letni wynalazca, zajmujący się technologią druku 3D, wspierają konkurs naukowy „Bohaterowie Przyszłości”, zorganizowany przez BASF.

Czy będąc jeszcze w liceum lub na początku studiów można mieć znaczący wkład w rozwój nauki? Można! Potwierdzają to swoimi dokonaniami 18-letnia Asia Jurek i 21-letni Łukasz Żrodowski, młodzi polscy naukowcy. Dzielą się przy tym swoimi doświadczeniami z uczestnikami konkursu „Bohaterowie Przyszłości”.

Asia Jurek opracowała podczas stażu na Uniwersytecie Warszawskim pod opieką dr Eweliny Zabost unikalny sposób dostarczania leków bezpośrednio do komórek nowotworu, dzięki czemu lek trafia dokładnie tam, gdzie powinien, do tego - w określonym czasie po operacji. W tym roku zdaje maturę i postanowiła wesprzeć uczestników konkursu naukowego, organizowanego przez portal Chemiatomy.pl i BASF.

Łukasz Żrodowski ma indywidualny tok studiów na Wydziale Inżynierii Materiałowej na Politechnice Warszawskiej i pod kierunkiem dr Rafała Wróblewskiego zajmuje się drukiem 3D - laserowym przetapianiem proszków szczególnie ze szkieł metalicznych i materiałów nanokrystalicznych. Zgłosił do Urzędu Patentowego "Sposób wytwarzania trójwymiarowych obiektów z termoplastów i drukarka 3D" oraz pracuje nad dwoma dalszymi patentami, także dotyczącymi druku 3D.

- Hasło „Uczyń świat lepszym dzięki nauce”, pod którym odbywa się konkurs, jest mi bardzo bliskie - mówi Asia Jurek. - Uważam, że wykorzystując rozum i kreatywność oraz naukową dyscyplinę można zrobić wiele dobrego. Tym bardziej cieszę się, że mogę wesprzeć jego uczestników, z których część z pewnością jest w moim wieku.

Poprzez konkurs naukowy „Bohaterowie Przyszłości” BASF poszukuje przyszłych młodych wynalazców, którzy potrafią w kreatywny sposób wykorzystywać innowacje naukowe do wdrożenia rozwiązań przyjaznych środowisku. Zadaniem zespołów złożonych z uczniów gimnazjów i szkół średnich jest przeprowadzenie badań naukowych i opracowanie innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań problemów istniejących w lokalnej społeczności.

Zadaniem zespołów szkolnych biorących udział w konkursie naukowym „Bohaterowie przyszłości” jest zidentyfikowanie, przy pomocy nauczyciela prowadzącego, problemu istniejącego w lokalnym środowisku. Następnie zespoły powinny razem z nauczycielem prowadzącym przeanalizować problem oraz znaleźć rozwiązanie i wprowadzić je w życie.

Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać prezentację lub nagranie wideo pokazujące zrównoważone rozwiązanie opracowane przez zespół za pośrednictwem strony http://www.chemiatomy.pl do końca kwietnia 2015 r. Prace zgłoszone do konkursu będą oceniane przez profesjonalne jury, a najlepsze zespoły otrzymają cenne nagrody.

Więcej informacji i rejestracja: www.chemiatomy.pl

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt