MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Laureatki For Women in Science L’Oréal-UNESCO 2015 to kobiety, które w swojej pracy naukowej łączą wiele dyscyplin naukowych. To multidyscyplinarne podejście pozwoliło im dokonać przełomowych odkryć!

Naukowcy coraz częściej prowadzą badania w sposób multidyscyplinarny, co sprzyja nieodłącznej synergii licznych dyscyplin naukowych. Niektóre odkrycia naukowe są wynikiem właśnie pracy przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych Dlatego Nagrody Nobla przyznawane w dziedzinie chemii i medycyny niejednokrotnie się zazębiają.

Wiele laureatek Programu For Women in Science L’Oréal-UNESCO za rok 2015 jest tego najlepszym  przykładem – poszerzają specjalistyczną wiedzę w różnych dyscyplinach oraz współpracują z naukowcami z wielu dziedzin, dzięki czemu w sposób dogłębny i dokładny mogą zrozumieć złożone problemy badawcze.

LAUREATKI 2015: INTERDYSCYPLINARNE BADANIA

Molly Shoichet, Północna Ameryka (Kanada) pracuje na styku chemii, biologii i medycyny, by dokonywać odkryć, które będą miały zastosowanie w medycynie. Piastuje czołową pozycję na świecie w dziedzinie inżynierii tkanki nerwowej. Łączy projektowanie biomateriałów z pracą nad komórkami macierzystymi i dostarczaniem leków. Dr Shoichet opracowała nowy sposób dostarczania leków w wyznaczone miejsca, do uszkodzonego rdzenia kręgowego i mózgu, omijając barierę krew-mózg. Dokonała tego za sprawą minimalnie inwazyjnych zastrzyków  polimerowych, które umożliwiają miejscowe i zrównoważone uwalnianie leku do uszkodzonej tkanki.

Dr Shoichet mierzy się z jednym z kluczowych wyzwań dostarczania komórek macierzystych, wykorzystując do tego innowacyjny hydrożel, który sprzyja przeżyciu komórek po ich przeszczepieniu. Wykazała już pozytywne rezultaty na siatkówce, mózgu i rdzeniu kręgowym.

Z ogromnym entuzjazmem podchodzę do rozwijania nauki w celu jej zastosowania w medycynie. Współpracuję ze znakomitym zespołem inżynierów, naukowców i lekarzy, i razem chcemy zapewnić rozwiązania na największe wyzwania medycyny. Interesuje nas przede wszystkim pobudzanie regeneracji w stanach chorobowych, takich jak udar, uszkodzenie rdzenia kręgowego i ślepota. W każdej z tych chorób zaburzeniu ulega obwód neuronowy. Naszym celem jest znalezienie strategii, które naprawią te utracone połączenia. Jedną z nich jest transplantacja komórek macierzystych - tutaj wyzwaniem dla nasjest zachowanie komórek przy życiu na tyle długo, aby zintegrowały się z układem nerwowym. Pracujemy nad stworzeniem nowych materiałów, które pozwolą osiągnąć cel jakim jest zwiększenie przeżycia i integracji. Kolejną strategią jest stymulacja komórek macierzystych - tutaj musimy stawić czoła wyzwaniu stymulowania komórek macierzystych, które już istnieją w naszym mózgu, aby doprowadzić do funkcjonalnej regeneracji. Tworzymy nowe sposoby dostarczania leków bezpośrednio do mózgu, aby stymulować te komórki i pobudzać regenerację tkanek” – podkreśla dr Molly Shoichet

Rajaâ Cherkaoui El Moursli, Afryka i kraje arabskie (Maroko) pracuje na pograniczu fizyki nuklearnej, radioterapii i medycyny. W swojej pracy przede wszystkim zajmowała się detektorem ATLAS (w ramach Wielkiego Zderzacza Hadronów), który potwierdził istnienie bozonu Higgsa. Uważane jest to za najlepszy przykład współpracy prowadzący do osiągnięcia przełomu naukowego. Akceleratory mają różne zastosowanie w fizyce jądrowej oraz
w medycynie w leczeniu raka poprzez radioterapię.

Badanie to wiedzie prym w pracach nad rozwojem technik zastosowania detektora, elektroniki i akceleratora dla celów fizyki wysokoenergetycznych cząstek elementarnych i nie tylko. Laboratorium CERN przesuwa granice technologii, oferując innowacje i korzyści dla społeczeństwa w badaniach w dziedzinie nauk przyrodniczych, medycyny i przemysłu” - profesor Cherkaoui.

Adriana Marais, Rising International Talent, RPA pracuje na styku dziedzin fizyki i biologii kwantowej oraz prowadzi badania na temat początku życia według teorii kwantowych: opisując powstanie życia z materii nieożywionej.

Kiedy pracowałam nad licencjatem z fizyki i filozofii na Uniwersytecie w Kapsztadzie przerzuciłam swoją uwagę z gwiazd i galaktyk na całkiem inną skalę. Zafascynowały mnie najdrobniejsze elementy w nauce oraz dziedzina nosząca nazwę mechaniki kwantowej. W międzyczasie moje badania w biologii kwantowej doprowadziły mnie do jakże popularnego, a zarazem intrygującego pytania - „Czym jest życie?” . Fizyka rozciąga się od badania wszechświata do najmniejszych subatomowych cząstek. To zasób wiedzy, który stara się odpowiedzieć na pytania, dlaczego nasza rzeczywistość wygląda tak, jak wygląda na poziomie  podstawowym. Bardzo się cieszę, że moja praca sprzyja pogłębianiu tej wiedzy.”

Nourtan Abdeltawab, International Rising Talent, Egipt bada sposób, w jaki nowe metody leczenia zapalenia wątroby typu C, opracowane w Stanach Zjednoczonych, mogą być stosowane u mieszkańców Egiptu.

Po uzyskaniu dyplomu zafascynowałam się immunologią i chemią medyczną. Postanowiłam, że będę kontynuować program interdyscyplinarny w Stanach Zjednoczonych. Studiowałam systemy biologiczne i immunogenetykę chorób zakaźnych. Studia doktoranckie, które podjęłam w Stanach Zjednoczonych, skupiały się na zastosowaniu układów biologicznych w zrozumieniu różnych reakcji pacjentów na chorobę.”- podkreśla dr Nourtan Abdeltawab.

Informacja o konkursie For Women in Science L’Oréal-UNESCO

Konkurs For Women in Science L’Oréal-UNESCO promuje wyjątkowe kobiety-naukowców, które zmieniają świat. Poprzez bezprecedensowe i długotrwałe wsparcie, jakie oferuje badaczkom, program ten towarzyszy laureatkom na różnych etapach ich kariery, w wielu różnych dyscyplinach naukowych, a także kreuje nowe wzorce naukowe, które inspirują przyszłe pokolenia. 

Fakty i liczby:
Od stworzenia programu w 1998 roku:

  • 2250 kobiet doceniono na całym świecie
  • 87 laureatek otrzymało nagrodę za doskonałą pracę naukową
  • 2 laureatki otrzymały później Nagrodę Nobla
  • 2170 młodych i utalentowanych naukowców otrzymało stypendium zachęcające do kontynuowania nauki.

Spuścizna naukowa L’ORÉAL:

Ponad sto lat temu, naukowiec-chemik Eugène Schueller, założył firmę L’Oréal. Od tego czasu L’Oréal kieruje się przekonaniem, że badania są źródłem innowacji i postępu - przesuwając granice nauki i wiedzy, popularyzując odkrycia naukowe, wzmacniając rolę kobiet w nauce, doceniając doskonałość i zachęcając do wybierania drogi naukowej oraz inwestując
w nowe dziedziny badań.

Nowy program dla przyszłego pokolenia:

L’Oréal we współpracy z UNESCO, w uzupełnieniu do corocznych nagród, uruchomił program International Rising Talents, którego celem jest przyspieszenie awansu młodych kobiet zajmujących się pracą naukową. Do nagrody nominowane są badaczki studiów doktoranckich i podoktoranckich, które otrzymały stypendia w ramach krajowych i regionalnych programów

L’Oréal-UNESCO For Women in Science. Tę międzynarodową sieć naukową tworzy 47 rynków, 43 programy krajowe i 4 programy regionalne w 111 państwach. Tylko w 2014 roku przeznaczono 2,5 mln EUR na stypendia naukowe. Od 2001 roku przyznano w sumie ponad 18 mln EUR.

Dlaczego działania na rzecz  kobiet w nauce nadal są potrzebne?

Tylko 32% osób z dyplomem licencjata w dziedzinie nauk ścisłych to kobiety. Odsetek ten zmniejsza się do 30% w przypadku osób z tytułem magistra, oraz do 25% dla osób z tytułem doktora.

Wciąż mniej niż 1 na 3 naukowców na świecie to kobieta.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z:

Agata Főrster
Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej L’Oréal Polska
tel. (22) 67 60 349

tel. 507 006 978

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt