MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Dziesiątą edycję Olimpiady wygrał Szymon Łopocz, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewiczaw Raciborzu. W toku trzystopniowych eliminacji zdystansował 20 tysięcy uczniów, którzy zgłosili się do zawodów.

Bardzo się cieszę ze zwycięstwa, bo solidnie przygotowywałem się do finału olimpiady. Powtarzałem zagadnienia z poprzednich edycji i dotyczące hasła zmiennego. Dużo czasu poświęciłem też na szlifowanie prezentacji. Oczekiwałem, że zdobędę tytuł laureata, ale nie spodziewałem się, że wygram. Jest to dla mnie najlepsza nagroda za trud włożony w przygotowania. Zdobytą wiedzę będę chciał wykorzystać w przyszłości w praktyce. Myślę o pracy na giełdzie lub założeniu własnej firmy. − mówi Szymon Łopocz.

Swojej radości nie kryje również pani Judyta Bortel – opiekun merytoryczny zwycięzcy: Jestem niezmiernie szczęśliwa z powodu zwycięstwa Szymona. Wygranej życzyłam mu z całego serca. Jego ciążka praca oraz trud włożony w przygotowania zaowocowały zajęciem pierwszego miejsca w Olimpiadzie Przedsiębiorczości.

Zawody centralne odbyły się 9 kwietnia br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wyłoniły one 25 laureatów spośród ponad 20 tysięcy licealistów zgłoszonych do eliminacji szkolnych, które miały miejsce w grudniu 2014 r. Zwycięzca uzyskał 111,5 punktów ze 135 możliwych do zdobycia, osiągając 2 punkty przewagi nad zawodnikiem, który zajął drugie miejsce − Michałem Gałagusem, uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego w Zielonej Górze. Wśród 10 najlepszych zawodników znaleźli się ponadto: Anna Boros z XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. T. Czackiego w Warszawie, Konrad Grabowicz z VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy, Kazimierz Czarnocki z LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. S. I. Witkiewicza w Warszawie, Nikodem Kramarz z VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy, Małgorzata Urbanowicz z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Opolu, Michał Radny z Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny w Poznaniu, Zuzanna Moroz z IX Liceum Ogólnokształcącego im. K. Hoffmanowej w Warszawie i Konrad Szwarc z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Świebodzicach.

Eliminacje centralne składały się z dwóch etapów. Najpierw zawodnicy rozwiązywali test wymagający wiedzy z zakresu ekonomii i zarządzania, a także znajomości zagadnień dotyczących hasła Olimpiady Przedsiębiorczości, które w tej edycji brzmiało „Zarządzanie zmianą”, oraz dobrej orientacji w bieżących wydarzeniach ze świata gospodarki i biznesu. Następnie pisali esej na jeden z trzech podanych tematów. 25 zawodników, którzy uzyskali w teście najwyższe wyniki, przedstawiało przed komisją przygotowane uprzednio prezentacje i broniło swoich prac.

Dla laureatów i finalistów uczelnie ekonomiczne współorganizujące Olimpiadę przewidziały istotne ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia. 25 laureatów i ich opiekunowie merytoryczni otrzymają ponadto bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe: wysokiej klasy sprzęt komputerowy, palmtopy lub aparaty fotograficzne, ufundowane przez Partnerów Strategicznych Olimpiady, tj. Narodowy Bank Polski i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Natomiast szkoły zwycięzców zostaną wyróżnione zestawami publikacji przygotowujących do kolejnej edycji zawodów. Ponadto 25 szkołom, które zgłosiły największą liczbę zawodników, zostanie przekazana książka dotyczącą hasła przewodniego X edycji zawodów.

Z listą laureatów oraz z testem eliminacji centralnych można zapoznać się na stronie: www.olimpiada.edu.pl 

***

Olimpiada Przedsiębiorczości to ogólnopolski trzyetapowy konkurs dla uczniów szkół ponadgimanzjalnych, którego celem jest promocja przedsiębiorczości wśród młodzieży. Program zawodów obejmuje zagadnienia z zakresu ekonomii, zarządzania, psychologii i praktyki biznesowej. Hasło przewodnie dziesiątej edycji Olimpiady brzmiało „Zarządzanie zmianą”.

Organizatorem Olimpiady jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Współorganizujące zawody uczelnie ekonomiczne – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Uniwersytety Ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

Wyniki Olimpiady już kolejny rok uwzględniane są w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, przygotowywanym wspólnie przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy”.

Olimpiada dofinansowana jest ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – Partnerów Strategicznych Olimpiady – oraz z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Olimpiadę wspierają m.in.: Wydawnictwo Difin, firma Plagiat.pl, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej oraz Studenckie Forum Business Centre Club. Patronami medialnymi są „Głos Nauczycielski”, Perspektywy.pl, NBPortal oraz Interklasa.

Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z Biurem Olimpiady Przedsiębiorczości (tel. 22 564 9725, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!