MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Nowa matura ustna z języka polskiego to ogromne wyzwanie dla większości maturzystów. Niepewność związana z ograniczoną wiedzą o nowej formie i przebiegu egzaminu oraz niewiadoma związana ze stopniem trudności pytań egzaminacyjnych nie nastraja optymistycznie. Aby zmienić tą sytuację i pomóc Ci zrozumieć nową maturę ustną opracowaliśmy przewodnik, który pokaże Ci jak krok po kroku przejść przez ten egzamin. 

Zapraszam Cię do zapoznania się z podstawowymi założeniami nowej matury ustnej zawartymi w naszym poradniku.

Pamiętaj o czasie.

Na ustną cześć Twojego egzaminu przewidziano 30 minut. Po wylosowaniu pytania będziesz mieć 15 minut na przygotowanie wypowiedzi. Staraj się kontrolować czas i wykorzystać go proporcjonalnie na przygotowanie każdego elementu wypowiedzi.

Wspólny mianownik wszystkich pytań.

Choć wyróżniamy 3 typy pytań egzaminacyjnych to jednak wszystkie mają wspólne cechy. Każde pytanie będzie zawierało tekst kultury oraz odnoszące się do niego polecenie. Pamiętaj o tym i zwróć szczególną uwagę na te dwa elementy podczas analizy swojego pytania egzaminacyjnego.  

Trójdzielna kompozycja.

Twoja wypowiedź powinna składać się z trzech elementów. Wstępu, w którym przedstawisz tezę lub hipotezę. Rozwinięcia, w którym powinna znaleźć się prezentacja argumentów, a także zakończenia, w którym podsumujesz wypowiedź za pomocą wniosków.

Sukces na wyciagnięcie ręki. 

Potraktuj prezentację wypowiedzi, jako swój indywidualny występ – unikalną „solówkę”. Bądź sobą i pamiętaj, że komisja podczas rozmowy może odwoływać się jedynie do faktów i utworów, które pojawiły się w Twoim monologu. A więc ty ustalasz reguły gry i tego się trzymaj.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Pobierz kompletny przewodnik „7 kroków do sukcesu na maturze ustnej” i zdaj swój egzamin bez stresu.

Mam nadzieję, że nasz poradnik okaże się dla Ciebie pomocnym drogowskazem podczas analizy i przygotowania Twojej odpowiedzi na wylosowane pytanie. 

Michał Reda
www.MaturaUstna.pl

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt