MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


25 kwietnia 2015 r. w siedzibie firmy Orange doszło do ostatecznego starcia Finalistów i Finalistek II edycji Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej. Jedenaście osób, które uzyskały najwyższe oceny podczas wcześniejszych etapów konkursu, walczyło o atrakcyjne nagrody: wyjazd na 10-dniowy obóz medialny Digital Media Summer Camp do USA, czytniki e-booków oraz intensywne kursy języka angielskiego prowadzone na Akademii Leona Koźmińskiego. Tegorocznym zwycięzcą okazał się 17-letni Piotr Kędziora z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. J. ks. Czartoryskiego w Puławach.

II edycja Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej rozpoczęła się 18 listopada 2014 r. Tego dnia ponad 400 uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski przystąpiło do rozwiązywania testu on-line, którego zakres tematyczny pokrywał się z podstawowym i zaawansowanym kursem edukacji medialnej.

  • Awans do drugiego etapu otrzymały 83 osoby, które zmierzyły się z wymagającym zadaniem, polegającym na stworzeniu projektu kampanii promującej czytelnictwo na podstawie zasobów biblioteki internetowej Wolne Lektury. Praca każdego z uczestników i uczestniczek miała składać się ze strategii oraz trzech przykładowych produktów kampanii. Z nadesłanych projektów do składu finałowego wybrano 12 osób.

Zadania, które postawiono 25 kwietnia przed Finalistami i Finalistkami były złożone i wymagały wykazania się wiedzą oraz umiejętnościami medialnymi, informacyjnymi oraz cyfrowymi. Pierwszym wyzwaniem było udzielenie pisemnych odpowiedzi na pięć pytań, które dotyczyły m.in. dostępności mediów, ekonomii uwagi oraz etyki dziennikarskiej. Następnie uczestnicy i uczestniczki wcielali się w rolę szyfrantów i szyfrantek - na podstawie zdobytych informacji szyfrowali swoje wiadomości i wykonywali infografikę, która miała stanowić instrukcję szyfrowania oraz przedstawiać korzyści płynące z takiego sposobu dbania o swoje bezpieczeństwo w Sieci. Ostatnim wyzwaniem była prezentacja efektów swojej pracy przed Jury złożonym z Członków Kapituły Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej oraz przedstawicieli Partnerów konkursu.

Po zakończonych prezentacjach Jury podsumowało wyniki wszystkich zadań finałowych i wyłoniło Laureatów. Zwycięzcą II edycji Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej został Piotr Kędziora z I LO w Puławach, drugie miejsce zajął Jan Kundziołka - uczeń XVIII LO im. Jana Zamoyskiego w Warszawie, trzecia lokata przypadła natomiast Oldze Skiermunt z II LO im. Jana Zamoyskiego w Lublinie. Jury przyznało również dwa wyróżnienia: Szymonowi Mołczan z I LO im. KEN w Sanoku i Jakubowi Czubaszek - uczniowi VII LO im. J. Słowackiego w Warszawie, którzy szczególnie dobrze poradzili sobie z szyfrowaniem wiadomości. Otrzymali oni vouchery na intensywne kursy języka angielskiego, prowadzone w ramach szkoły letniej na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Certyfikaty uczestnictwa w II edycji Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej oraz nagrody wręczyła Magdalena Biernat, dyrektor zarządzająca fundacji Nowoczesna Polska oraz Monika Bończa-Tomaszewska, wicedyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Uczestnikom i uczestniczkom podczas zmagań towarzyszyli nauczyciele, którzy wspierali ich przez cały czas trwania Turnieju. W dniu finału wzięli oni udział w warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli organizacji i instytucji partnerskich: Karolinę Kanar-Kossobudzką z Fundacji Orange, Katarzynę Grubek z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Annę Równy z Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Na początku kolejnego roku szkolnego ruszy rejestracja do trzeciej edycji Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej. Zapraszamy!

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt