MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

W drugiej połowie kwietnia w Bukareszcie odbył się Europejski Finał programu Sci-Tech Challenge 2015, którego celem jest zachęcenie młodych ludzi do studiowania na kierunkach ścisłych. W szóstym już finale wzięło udział 54 licealistów z całej Europy - finalistów konkursów krajowych pod patronatem ExxonMobil, producenta olejów syntetycznych Mobil 1.

W tym roku Polskę po raz kolejny reprezentowała drużyna z XI Liceum Ogólnokształcącego im. J. W. Zembrzuskich w Poznaniu pod opieką mgr Magdaleny Ciesielskiej, nauczyciela podstaw przedsiębiorczości. Poznaniacy pojechali na tegoroczny finał w nowym składzie: Vanessa Machnicka, Arkadiusz Przywecki, Eryk Ruciński, Kamil Nowak i Bartosz Garczyk. Młodzież podzielona na międzynarodowe drużyny konkurowała ze sobą o tytuł laureata VI finału Sci-Tech  Challenge.

Zadaniem konkursowym było znalezienie innowacyjnego sposobu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla podczas organizacji tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Ważnym aspektem była także kalkulacja rozwiązania, uwzględniająca ilość zaoszczędzonej energii. Innowacyjnym pomysłom nie było końca.

Na znalezienie najlepszego rozwiązania drużyny miały 24 godziny. Pokonując bariery językowe i kulturowe, uczniowie umiejętnie wykorzystywali swoją wiedzę z zakresu matematyki, inżynierii i technologii. W połączeniu z kreatywnością i przedsiębiorczością, odnieśli niebywały sukces.

Najlepszą koncepcję, według jury złożonego z przedstawicieli świata nauki, polityki i biznesu, opracowała międzynarodowa drużyna The Five Electrons w składzie: Arkadiusz Przywecki (Polska), Juliette Duval (Francja), Lauren Sillis (Belgia), Francis Jack (Wielka Brytania) i Mattia Fusetti (Włochy). Zwycięstwo zawdzięczają fenomenalnemu duchowi zespołu, jaki udało im się stworzyć już w pierwszych minutach spotkania, doskonałym umiejętnościom prezentacji oraz znakomitej idei.

- Radość była nieopisana, do oczu podchodziły łzy szczęścia, nie mogliśmy uwierzyć, że to jednak nasza  koncepcja okazała się najlepsza – ze wzruszeniem wspomina Arkadiusz Przywecki.

Zwycięska koncepcja "magicznego dywanu" polegała na opracowaniu nowoczesnego technologicznie wynalazku produkującego energię przez tarcie statyczne.

(…) Za pomocą tańca na „magicznym dywanie” zbudowanym z magnesów neodymowych, które wprawione w tarcie statyczne za pomocą kolejnych magnesów umieszczonych na podeszwach butów ludzi, produkowałyby energię. Maty taneczne znajdowałyby się w centrach miast, gdzie umieszczony byłby również wielki ekran, na którym wyświetlałby się konkurs piosenki – Eurowizja. Jest to koncept stworzony dla ludzi siedzących przed telewizorem. Pozwoliłby on wyjść tym ludziom z domów i pójść na zabawę taneczną do centrum miasta, co ograniczyłoby również emisję CO2 do atmosfery przez telewizory. Drugim rozwiązaniem była aplikacja (…) z wmontowanym GPS-em pozwalającym na łatwą lokalizację (…) i pozwalająca zarezerwować bilety, miejsca w komunikacji miejskiej (…) – opisuje Arkadiusz Przywecki.

II i III miejsce zajęły kolejno drużyny: Millenium – z Erykiem Rucińskim oraz Lithospherians – z Bartoszem Garczykiem.

W pracy drużynom pomagali wolontariusze z różnych krajów Europy, w tym Marek Nowicki z polskiego oddziału firmy ExxonMobil. Koncepcja zwycięskiej drużyny była nowatorska i wyczerpująca, a co najważniejsze zgodna z prognozami światowego wykorzystania energii przygotowanymi przez firmę ExxonMobil, producenta olejów syntetycznych Mobil 1 i partnera programu. Udział w zorganizowanych podczas konkursu sesjach brały również Magdalena Sztejer-Kubiak, koordynator programu Sci-Tech Challenge z ramienia ExxonMobil Poland oraz Kinga Czernek, koordynator programu z ramienia Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

- Uczniowie perfekcyjną wiedzą oraz doskonałą prezentacją zdeklasowali inne kraje i wraz ze swoimi drużynami zajęli całe podium. Uczniom gratuluję i dziękuję za wspaniałą, miłą atmosferę podczas kilkumiesięcznych przygotowań do poszczególnych etapów. Współpracować z nimi to wielka przyjemność. Wszystkim życzę jeszcze wielu sukcesów – powiedziała Magdalena Ciesielska, nauczyciel XI Liceum.

Organizatorem konkursu europejskiego jest Junior Achievement – Young Enterprise
w Brukseli, organizacja zajmująca się edukacją ekonomiczną młodzieży, której polska Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości jest członkiem. Partnerem i sponsorem programu jest ExxonMobil, największa międzynarodowa spółka olejowa i gazowa notowana na giełdzie, która wykorzystuje nowe technologie w celu zaspokojenia rosnących potrzeb świata na energię.

 

  

                        

 

 

 

 

 

 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt