MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Międzynarodowa społeczność Wikipedii w głosowaniu powszechnym z udziałem ponad 5,5 tys. wikipedystów wybrała członków rady powierniczej swojej organizacji, Fundacji Wikimedia. Najwięcej głosów uzyskał prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego. Jako jedyny Polak i pierwsza osoba spoza USA i Europy Zachodniej wszedł w skład rady powierniczej fundacji będącej reprezentacją społecznego ruchu twórców haseł encyklopedycznych dostępnych w sieci pod domeną wikipedia.org. Prof. Jemielniak postuluje poprawę zarządzania międzyorganizacyjnego ruchu, zwiększanie zaangażowania świata akademickiego w rozwój Wikipedii i projektów pokrewnych, zmniejszanie biurokracji i większą kontrolę nad strategią ruchu.

Prof. Dariusz Jemielniak od dawna aktywnie uczestniczy w tworzeniu Wikipedii; w 2012 r. wszedł w skład siedmioosobowego Komitetu Finansowego przy Wikimedia Foundation i został jego pierwszym przewodniczącym. Jest autorem etnograficznego badania międzynarodowej społeczności twórców haseł Wikipedii, które opisał w książce pt. „Życie wirtualnych dzikich: netnografia Wikipedii, największego projektu współtworzonego przez ludzi”, wydanej w 2014 r. w Polsce i w USA („Common Knowledge. How Wikipedia Really Works”, Stanford University Press). Jako orędownik większego zaangażowania naukowców i uczelni w wykorzystanie Wikipedii na studiach zachęca studentów do pisania artykułów i haseł jako formy sprawdzania wiedzy i tworzenia czegoś społecznie użytecznego. Sam jest autorem darmowego słownika internetowego ling.pl oraz serwisu do nauki języka angielskiego: angielski.edu.pl.

Dariusz Jemielniak (ur. 1975 r.) jest profesorem zwyczajnym nauk ekonomicznych, specjalizującym się w zarządzaniu. Uprawia antropologię organizacji, dziedzinę z pogranicza zarządzania, socjologii i antropologii. Kieruje Katedrą Zarządzania Międzynarodowego i centrum badawczym CROW (Center for Research on Organizations and Workplaces) w Akademii Leona Koźmińskiego. W 2014 roku otrzymał tytuł profesorski od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Był stypendystą Fundacji Nauki Polskiej (2000), Fundacji Fulbrighta (2004), Fundacji Kościuszkowskiej (2007). Otrzymał liczne nagrody naukowe m.in. tygodnika “Polityka” (2009) i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego działalność naukowa i społeczna jest też ceniona poza środowiskiem akademickim: znajduje się wśród finalistów prowadzonego w internecie plebiscytu polacyzwerwa.pl, gdzie cały czas można na niego głosować.

Fundacja Wikimedia to organizacja non-profit z siedzibą w San Francisco, zarządzająca serwisami internetowymi typu wiki. Dyrektor wykonawczą jest Lila Tretikov, która w połowie czerwca gościć będzie w Polsce podczas konferencji Europejskiej Akademii Zarządzania (EURAM), odbywającej się w Akademii Leona Koźmińskiego.

Wyniki głosowania, w którym wyłoniono m.in. członków rady powierniczej Fundacji Wikimedia dostępne są tutaj.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt