MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Podczas Gali „Talentów Trójki” – konkursu dla młodych twórców organizowanego przez Program 3 Polskiego Radia wyróżnionych zostało troje artystów: w kategorii Teatr wygrała Anna Smołowik, w kategorii Film zwyciężyła Paulina Skibińska, a najlepszy w kategorii Sztuki Wizualne okazał się Przemysław Ostaszewski. Nagrodę specjalną – „Diament Trójki” – odebrał Janusz Gajos.

Laureatkę w kategorii Teatr, aktorkę Annę Smołowik, jury nagrodziło za: żywiołowość i dojrzałość; za grę i autentyczność; za umiejętność posługiwania się różnymi konwencjami scenicznymi i nawiązywania żywego kontaktu z publicznością. Anna Smołowik to aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, a także wokalistka i artystka kabaretowa. Ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie, dała się zapamiętać w „Kompleksie Portnoya” w reż. Adama Sajnuka w Starej Prochowni czy w „Wichrowych wzgórzach” w reż. Kuby Kowalskiego w Teatrze Studio. Finalistami w kategorii Teatr byli: Bartosz Bielenia i Patryk Pietrzak.

Paulina Skibińska, zwyciężczyni konkursu w kategorii Film, nagrodę otrzymała za: nietuzinkową wyobraźnię i perfekcyjne opanowanie warsztatu filmowego; za wrażliwość wizualną i umiejętność budowania nastroju; za dojrzałą osobowość twórczą. Paulina Skibińska ukończyła scenopisarstwo w Szkole Filmowej w Łodzi, obecnie pisze tam doktorat na Wydziale Reżyserii. Jest autorką scenariuszy do krótkometrażowych filmów nagradzanych w Polsce i za granicą, m.in. „Http://”, „Pocałunek”, „48h TV”. Obecnie pracuje na debiutem pełnometrażowym w ramach międzynarodowych warsztatów MIDPOINT. Jej doceniony przez jurorów Talentów Trójki „Obiekt” otrzymał niedawno Nagrodę Specjalną Jury Filmów Krótkometrażowych na 37. Festiwalu Filmowym Sundance. Do tegorocznego finału „Talentów Trójki” dostali się również Aleksander Pietrzak i Tomasz Ślesicki.

W kategorii Sztuki Wizualne wygrał Przemysław Ostaszewski. Jury nagrodziło go za: poszukiwanie nieoczywistych narracji i przekazywanie ich za pomocą błyskotliwie łączonych mediów elektronicznych z rytualnym performancem; za kreowanie obszarów o oryginalnej wartości wizualnej, warsztatową precyzję i umiejętne spajanie wielowątkowej wypowiedzi. Przemysław Ostaszewski, znany jako Osmonadir, łączy projektowanie z dźwiękiem, obrazem i performancem. Jest stypendystą programu Młodzi Twórcy pod patronatem Prezydenta Białegostoku. O „Talent Trójki” rywalizował w finale z Tomaszem Koszewnikiem i Karoliną Zaborską.

Każdy z trojga laureatów otrzymał także nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł. Finaliści wyróżnieni zostali nagrodami pieniężnymi po 3 tys. zł.

Kapituła Konkursu, składająca się z dziennikarzy Trójki, przyznała także nagrodę specjalną – „Diament Trójki” dla twórcy z wybitnym talentem. Otrzymał go aktor filmowy i teatralny Janusz Gajos za: wybitny talent aktorski i niezależność twórczą, pokorę wobec sztuki i szacunek dla widza, za ponad dwieście niezapomnianych kreacji w teatrze, kinie i telewizji, tych dramatycznych i tych niezmiennie wywołujących uśmiech, za inspirującą młode pokolenia aktorów pracę dydaktyczną i odkrywanie w sobie nowych pasji artystycznych. Statuetkę „Diament Trójki” zaprojektowała Magdalena Paszkiewicz, a wykonał Jakub Kolec.

Konkurs „Talenty Trójki”, organizowany od 2010 roku przez Program 3, stanowi formę realnej pomocy dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy – studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł) przyznawane są w trzech kategoriach: teatr, film i sztuki wizualne.

Szczegóły konkursu: www.polskieradio.pl/trojka/talenty

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt