MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Pierwsze wydanie w Polsce znakomitego studium profesor Whitney Chadwick przekrojowo ujmujące dzieje twórczości kobiet od czasów najdawniejszych po współczesne. Książka ta w zamierzeniu ma być ogólnym wprowadzeniem do historii aktywności kobiet na polu sztuki. Omawiam w niej artystki, które zdecydowały się zająć profesjonalnie malarstwem, rzeźbą bądź inną dziedziną, oraz ideologie, które narzucają kobietom taki a nie inny rodzaj produkcji i przedstawiania. Staram się w niej także rozpoznać najważniejsze problemy i nowe kierunki badań, które mają szansę wzbogacić studia historyczne na temat artystek... – Whitney Chadwick.

Profesor Maria Poprzęcka polska historyk sztuki rekomenduje książkę jako ciekawy przykład feministycznej rewizji historii sztuki, przypominającej artystki zapomniane, zaniechane, zmarginalizowane.

Autorka książki przyznaje, że zwykle nie dostrzega się ogromnych zasług dla kultury wizualnej, jakie mają kobiety różnych epok, przygląda się od nowa nie tylko samym dziełom, ale też przyczynom, dla których postrzegano je jako mało ważne, i analizuje je w bezpośrednim odniesieniu do płci kulturowej.

Omawiając feminizm i jego wpływ na reewaluację twórczości kobiet, autorka odwołuje się do związanych z nimi kwestii: pochodzenia etnicznego, klasy społecznej i seksualności.

Pierwsze polskie wydanie tej książki oparte jest na poprawionej i rozszerzonej piatej edycji, zawiera również nowy rozdział poświęcony ewolucji, jaką przeszły feministyczna historia sztuki i pedagogika od lat siedemdziesiatych ubiegłego wieku. Uaktualnione wydanie przynosi omówienie twórczości najważniejszych artystek, jakie pojawiły się w ostatnich latach na arenie międzynarodowej między innymi Wangechi Mutu, Pae White, Yael Bartany, Jenny Saville i Teresy Margolles.

Książka polecana jest jako lektura uzupełniajaca oraz doskonałe kompedium wiedzy w szczególności maturzystom i studentom kierunków historii sztuki, nauk plastycznych oraz pokrewnych.

Whitney Chadwick specjalizuje się w sztuce amerykańskiej i europejskiej XX wieku; jest autorką wielu poświęconych tym zagadnieniom książek. Uczestniczy w konferencjach poświęconych twórczości kobiet, publikuje na ten temat w specjalistycznych czasopismach naukowych i prowadzi wykłady o surrealizmie, feminizmie i sztuce współczesnej w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie. Jest profesorem emerytowanym San Francisco State University.

Dane bibliograficzne:
Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2015, oprawa: twarda z obwolutą, ilość stron: 600, ISBN: 978 83 7818 552 9

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt