MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Polski Komitet Normalizacyjny organizuje w roku szkolnym 2015/16 IV edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Normalizacja i ja” – tym razem pod hasłem: „Stosowanie norm gwarancją jakości wyrobów i usług”. Konkurs adresowany jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych wszelkich typów z całej Polski.

Chcemy żyć komfortowo. Dlatego zależy nam, aby nabywane przez nas wyroby były nie tylko bezpieczne, ale i dobrej jakości. Wysoka jakość oferowanych produktów daje firmie możliwość uzyskania przewagi nad konkurencją, zdobycia nowych i utrzymania dotychczasowych klientów, a nawet poszerzenia tej bazy. Spełnienie oczekiwań klientów skutkuje chęcią nabywania kolejnych artykułów danej firmy, a także przekazem pozytywnej opinii o firmie i jej produktach dalej, co pomaga pozyskać nowych kupujących.

Najpewniejszym sposobem zapewnienia pożądanej jakości jest właściwe stosowanie odpowiednich norm, a deklarowanie zgodności produktu/usługi z normami staje się bardzo skutecznym narzędziem marketingowym wielu firm.

Cele konkursu:

 • Upowszechnienie wśród młodzieży przekonania o roli norm technicznych w zapewnieniu jakości wyrobów i usług.
 • Zwrócenie uwagi uczniów na różnicę w podejściu do kwestii zastosowania norm technicznych: 
  -  przez producenta, w celu uzyskania pożądanej jakości wyrobów i w usług, 
  -  przez konsumenta, w celu upewnienia się, że nabywany produkt lub usługa spełnia jego oczekiwania.
 • Zachęcenie nauczycieli do wprowadzenia kwestii jakości wyrobów i usług do swoich zajęć lekcyjnych poprzez zwrócenie uczniom uwagi na:
  -  konieczność wykorzystywania norm technicznych wyrobów i usług w procesie produkcji w celu uzyskania pożądanej jakości,
  - zalety korzystania ze znormalizowanych wyrobów i usług przez konsumentów.

Tegoroczny temat wpisuje się także w politykę oświatową 2015/16 MEN – Podniesienie jakości kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych poprzez zaangażowanie przedstawicieli partnerów społecznych w dostosowywanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.

Zadanie konkursowe dla uczniów - w kategorii „Esej” – polega na napisaniu opracowania na temat: „Stosowanie norm gwarancją jakości wyrobów i usług”; w kategorii „Grafika” - stworzenie na ten sam temat pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką w formacje A4. Natomiast zadaniem nauczycieli jest napisanie na powyższy temat scenariusza lekcji, który może być wykorzystany w pracy dydaktyczno-wychowawczej. 

Na ocenę pisemnych prac będą miały wpływ: poprawność merytoryczna, metodyczna, językowa, precyzja, spójność i ogólny odbiór pracy. Dla najlepszych autorów przewidziano cenne nagrody rzeczowe.

Zgłoszenia do konkursu (rejestracja poprzez formularz na: http://wiedza.pkn.pl/web/strefa-edukacji/oswiata-konkursy)przyjmowane będą od 17 września br. do 22 stycznia 2016 r.

Prace należy nadsyłać drogą elektroniczną na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 22 stycznia 2015 r. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej PKN 17 lutego 2016 r.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt