Warsztaty historyczne, kulturowe i antydyskryminacyjne, oprowadzania po wystawie stałej, spotkania ze świadkami historii, spektakle teatralne – to wszystko od września czeka na uczniów w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Coś dla siebie znajdą też nauczyciele – mogą oni wziąć udział w spotkaniach inaugurujących nowy rok szkolny oraz w cyklu szkoleń poświęconych historii i kulturze polskich Żydów.
warsztaty
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego do Muzeum POLIN powracają warsztaty dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Na zajęciach będą oni mogli poznać dzieje polskich Żydów, a przez nie – również wielowymiarową i różnorodną historię Polski. Dowiedzą się też wiele o obyczajowości oraz tradycjach żydowskich. Na warsztatach poświęconych edukacji obywatelskiej poznają tematy ważne społecznie, takie jak wykluczenie, akceptacja dla różnorodności i prawa mniejszości.
Opisy warsztatów dla poszczególnych grup wiekowych i szczegóły rezerwacji:
warsztaty dla klas 1-3: www.polin.pl/klasy1-3
warsztaty dla klas 4-6: www.polin.pl/klasy4-6
warsztaty dla gimnazjów: www.polin.pl/gimnazjum
warsztaty dla szkół ponadgimnazjalnych: www.polin.pl/ponadgim
oprowadzanie po wystawie
Wystawa stała Muzeum POLIN to podróż przez 1000 lat historii polskich Żydów – od średniowiecza do współczesności. Jedną z możliwości jej obejrzenia jest wybór zwiedzania interaktywnego – w trakcie oprowadzania uczniowie i uczennice rozwiązują zadania na specjalnie przygotowanych kartach pracy pod okiem edukatora. Zwiedzanie jest wtedy dla grupy bardziej osobiste i angażujące. Inna możliwość to obejrzenie wystawy razem z przewodnikiem.
Opisy poszczególnych spacerów i szczegóły rezerwacji: www.polin.pl/zwiedzaniedlaszkol
spotkania ze świadkami historii
Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą wziąć udział w spotkaniach z członkami Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce. Jest to niepowtarzalna okazja, by zetknęli się oni z tematem Zagłady w bezpośredniej rozmowie z tymi, którzy mają osobiste doświadczenia związane z wojną. Tegoroczny cykl spotkań młodzieży ze świadkami historii rozpoczyna spotkanie z panią Danutą Lis 16 września w godzinach 12.00-14.00. Wstęp wolny, rezerwacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej informacji o spotkaniu tutaj.
spektakl teatralny
W ramach projektu TUMULT! Teatr w muzeum powstał spektakl "Stan wyjątkowy", który w całości powstał według pomysłu młodych ludzi. Ich opiekunką jest Dorota Ogrodzka, reżyserka i animatorka kultury. W dniach 17-19 września o 19:00 zostanie on pokazany w Muzeum POLIN, a miesiąc później pojawi się na scenie Teatru Powszechnego. Wstęp wolny, rezerwacja miejsc.
Więcej informacji o spektaklu tutaj.
spotkania inauguracyjne dla nauczycieli
Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego i rozpoczęcia kolejnej edycji programu edukacyjnego dla szkół zapraszamy wszystkich nauczycieli na dwa spotkania promocyjne. W obu udział wezmę goście specjalni, zaprezentujemy też na nich warsztaty dla uczniów, projekty specjalne i programy szkoleniowe dla nauczycieli realizowane przez Muzeum POLIN.
16 września, 17:00 – spotkanie dla nauczycieli szkół podstawowych: prezentacja programu edukacyjnego dla szkół i gry edukacyjnej POLIN + spotkanie z jej autorami i edukatorami Muzeum
24 września, 17:00 – spotkanie dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych: prezentacja programu edukacyjnego dla szkół, pokaz filmu „Zapomniane transporty” Łukasza Prybyła + dyskusja
Wstęp wolny, rezerwacja miejsc. Więcej o spotkaniach tutaj.
podręcznik „1000 lat historii Żydów polskich. Podróż przez wieki”
Podręcznik „1000 lat historii Żydów polskich. Podróż przez wieki” Roberta Szuchty jest już dostępny w wersji elektronicznej. Zapraszamy wszystkich dyrektorów, nauczycieli i edukatorów do składania zamówień poprzez formularz internetowy. Podręcznik zostanie rozesłany mailowo w dniu 15 września i jest bezpłatny.
Informacje o podręczniku i formularz są dostępne tutaj: www.polin.pl/podrecznik
cykl spotkań szkoleniowych dla nauczycieli
W październiku 2015 nauczyciele mogą wziąć udział w cyklu szkoleń poświęconych historii i kulturze polskich Żydów. Będą się one odbywać w co drugą środę w godzinach 17:30-19:30 w Muzeum POLIN. Nauczyciele będą mogli wybrać cykl podstawowy, podczas którego w chronologicznym ujęciu przedstawione zostaną losy polskich Żydów, a uczestnicy zapoznają z kolejnymi galeriami wystawy stałej lub rozszerzony, obejmujący cykl tematycznych spacerów po wystawie stałej oraz dyskusji poświęconych wybranym aspektom życia żydowskiego w Polsce.
Zajęcia poprowadzą kuratorzy wystawy stałej, przewodnicy i edukatorzy Muzeum POLIN oraz zewnętrzni eksperci. Zajęcia zakładają przekazanie pogłębionej wiedzy na temat dziejów Żydów w Polsce oraz pomysłów jak tę wiedzę wykorzystać podczas lekcji szkolnych.
Rozpoczęcie rekrutacji oraz szczegółowy harmonogram spotkań w połowie września na www.polin.pl/edu.