MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Warsztaty historyczne, kulturowe i antydyskryminacyjne, oprowadzania po wystawie stałej, spotkania ze świadkami historii, spektakle teatralne – to wszystko od września czeka na uczniów w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Coś dla siebie znajdą też nauczyciele – mogą oni wziąć udział w spotkaniach inaugurujących nowy rok szkolny oraz w cyklu szkoleń poświęconych historii i kulturze polskich Żydów.

warsztaty

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego do Muzeum POLIN powracają warsztaty dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Na zajęciach będą oni mogli poznać dzieje polskich Żydów, a przez nie – również wielowymiarową i różnorodną historię Polski. Dowiedzą się też wiele o obyczajowości oraz tradycjach żydowskich. Na warsztatach poświęconych edukacji obywatelskiej  poznają tematy ważne społecznie, takie jak wykluczenie, akceptacja dla różnorodności i prawa mniejszości.

Opisy warsztatów dla poszczególnych grup wiekowych i szczegóły rezerwacji:

warsztaty dla klas 1-3: www.polin.pl/klasy1-3

warsztaty dla klas 4-6: www.polin.pl/klasy4-6

warsztaty dla gimnazjów: www.polin.pl/gimnazjum

warsztaty dla szkół ponadgimnazjalnych: www.polin.pl/ponadgim

oprowadzanie po wystawie

Wystawa stała Muzeum POLIN to podróż przez 1000 lat historii polskich Żydów – od średniowiecza do współczesności. Jedną z możliwości jej obejrzenia jest wybór zwiedzania interaktywnego – w trakcie oprowadzania uczniowie i uczennice rozwiązują zadania na specjalnie przygotowanych kartach pracy pod okiem edukatora. Zwiedzanie jest wtedy dla grupy bardziej osobiste i angażujące. Inna możliwość to obejrzenie wystawy razem z przewodnikiem.

Opisy poszczególnych spacerów i szczegóły rezerwacji: www.polin.pl/zwiedzaniedlaszkol

spotkania ze świadkami historii

Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą wziąć udział w spotkaniach z członkami Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce. Jest to niepowtarzalna okazja, by zetknęli się oni z tematem Zagłady w bezpośredniej rozmowie z tymi, którzy mają osobiste doświadczenia związane z wojną. Tegoroczny cykl spotkań młodzieży ze świadkami historii rozpoczyna spotkanie z panią Danutą Lis 16 września w godzinach 12.00-14.00. Wstęp wolny, rezerwacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji o spotkaniu tutaj.

spektakl teatralny

W ramach projektu TUMULT! Teatr w muzeum powstał spektakl "Stan wyjątkowy", który w całości powstał według pomysłu młodych ludzi. Ich opiekunką jest Dorota Ogrodzka, reżyserka i animatorka kultury. W dniach 17-19 września o 19:00 zostanie on pokazany w Muzeum POLIN, a miesiąc później pojawi się na scenie Teatru Powszechnego.  Wstęp wolny, rezerwacja miejsc.

Więcej informacji o spektaklu tutaj.

spotkania inauguracyjne dla nauczycieli

Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego i rozpoczęcia kolejnej edycji programu edukacyjnego dla szkół zapraszamy wszystkich nauczycieli na dwa spotkania promocyjne. W obu udział wezmę goście specjalni, zaprezentujemy też na nich warsztaty dla uczniów, projekty specjalne i programy szkoleniowe dla nauczycieli realizowane przez Muzeum POLIN.

16 września, 17:00 – spotkanie dla nauczycieli szkół podstawowych: prezentacja programu edukacyjnego dla szkół i gry edukacyjnej POLIN + spotkanie z jej autorami i edukatorami Muzeum

24 września, 17:00 – spotkanie dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych: prezentacja programu edukacyjnego dla szkół, pokaz filmu „Zapomniane transporty” Łukasza Prybyła + dyskusja

Wstęp wolny, rezerwacja miejsc. Więcej o spotkaniach tutaj.

podręcznik „1000 lat historii Żydów polskich. Podróż przez wieki”

Podręcznik „1000 lat historii Żydów polskich. Podróż przez wieki” Roberta Szuchty jest już dostępny w wersji elektronicznej. Zapraszamy wszystkich dyrektorów, nauczycieli i edukatorów do składania zamówień poprzez formularz internetowy. Podręcznik zostanie rozesłany mailowo w dniu 15 września i jest bezpłatny.

Informacje o podręczniku i formularz są dostępne tutaj: www.polin.pl/podrecznik

cykl spotkań szkoleniowych dla nauczycieli

W październiku 2015 nauczyciele mogą wziąć udział w cyklu szkoleń poświęconych historii i kulturze polskich Żydów. Będą się one odbywać w co drugą środę w godzinach 17:30-19:30 w Muzeum POLIN. Nauczyciele będą mogli wybrać cykl podstawowy, podczas którego w chronologicznym ujęciu przedstawione zostaną losy polskich Żydów, a uczestnicy zapoznają z kolejnymi galeriami wystawy stałej lub rozszerzony, obejmujący cykl tematycznych spacerów po wystawie stałej oraz dyskusji poświęconych wybranym aspektom życia żydowskiego w Polsce.

Zajęcia poprowadzą kuratorzy wystawy stałej, przewodnicy i edukatorzy Muzeum POLIN oraz zewnętrzni eksperci. Zajęcia zakładają przekazanie pogłębionej wiedzy na temat dziejów Żydów w Polsce oraz pomysłów jak tę wiedzę wykorzystać podczas lekcji szkolnych.

Rozpoczęcie rekrutacji oraz szczegółowy harmonogram spotkań w połowie września na www.polin.pl/edu.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt