W związku z otwarciem Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego, 6 października 2015 r. odbyło się seminarium nt. „Rola Centrów Badawczo-Rozwojowych dla rozwoju przedsiębiorczości”, którego organizatorami była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałczu oraz Politechnika Koszalińska.
Seminarium było zwieńczeniem kilku lat pracy zespołu pod przewodnictwem JM Rektor PWSZ w Wałczu dr hab. prof. nadzw. Jolanty Witek, która serdecznie przywitała wszystkich przybyłych gości. Prelegentami w pierwszej części sesji plenarnej był Pan Piotr Maras - Dyrektor Wydziału Wdrażania RPO Województwa Zachodniopomorskiego, Pan Marek Orszewski - Z-ca Dyrektora Wydziału Zarządzania Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Pani dr Marzena Frankowska - Prezes Zarządu MP Polskie Klastry oraz Pani Agnieszka Janiak i Pan Arkadiusz Szczerbo-Niefiedowicz, reprezentujący PWSZ w Wałczu.
W sesji zatytułowanej „Dobre praktyki współpracy centrów badawczo-rozwojowych z przedsiębiorcami”, swoje wystąpienia zaprezentowali Panowie: Łukasz Rut - Dyrektor ds. Promocji i Rozwoju w Parku Technologicznym w Nowej Soli oraz dr inż. Tomasz Szatkiewicz - pracownik Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej. Ostatnia sesja pn. „Prezentacja Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego przy PWSZ w Wałczu” przeznaczona była na prezentacje przedstawicieli firm, dostarczających wyposażenie do Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Następnie wszyscy biorący udział w seminarium przenieśli się do pomieszczeń Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego, gdzie nastąpiły pokazy możliwości zakupionego sprzętu.
Dodatkowo uczestnicy mogli zapoznać się z ofertami firm: Sandvik, jednego z największych producentów narzędzi do obróbki skrawaniem, ITA - dystrybutorem sprzętu pomiarowego oraz Air Products, dostawcą gazów technicznych, w tym gazów do spawania. Jedną z atrakcji pokazów była możliwość samodzielnego spawania pod okiem instruktora, z którego skorzystał miedzy innymi Starosta Wałecki Pan dr Bogdan Wankiewicz. Najważniejszą korzyścią z seminarium, była jednak możliwość zapoznania się przez okolicznych przedsiębiorców z ofertą Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz nawiązanie kontaktów z firmami, które mogą pomóc w ich dalszym rozwoju.