MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński znalazły się w dziesiątce najlepszych uczelni z państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji Centralnej, uwzględnionych w pilotażowej edycji QS University Rankings Emerging Europe and Central Asia 2014/15.

Twórcą zestawienia jest QS Quacquarelli Symonds - firma prowadząca Ranking QS - jeden z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych (obok rankingu Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank). Wśród 150 uczelni, uwzględnionych w QS University Rankings Emerging Europe and Central Asia, znalazło się aż 12 szkół wyższych z Polski.

Pierwsze miejsce w rankingu zajął Uniwersytet im. M.W. Łomonosowa w Moskwie - najbardziej znany uniwersytet w Rosji, założony w 1755 roku. Na drugim znalazł się rosyjski Nowosybirski Uniwersytet Państwowy, na trzecim Uniwersytet Karola w Pradze. Czwartą pozycję zajął estoński Uniwersytet w Tartu, a piątą Petersburski Uniwersytet Państwowy.

Kolejne dwa miejsca zajęły polskie uczelnie. Jako szósty sklasyfikowano Uniwersytet Warszawski, który w ubiegłorocznym zestawieniu zajął czwarte miejsce. Na siódmej pozycji znalazł się Uniwersytet Jagielloński, który w porównaniu z poprzednim zestawieniem awansował o jedną pozycję.

Na 24. miejscu znalazła się Politechnika Warszawska, a na 47. Uniwersytet Wrocławski. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uplasowała się na 49. pozycji, Politechnika Wrocławska na 57., zaś Uniwersytet Gdański na 82. miejscu. Trzy oczka niżej w zestawieniu znalazła się Politechnika Krakowska. Uniwersytet Łódzki zajął 87. miejsce, a Uniwersytet Śląski 98. Wśród najlepszych 150. uczelni znalazły się jeszcze Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

W opublikowanym po raz drugi rankingu uwzględniane są takie elementy, jak m.in.: opinia o uczelni wśród naukowców i przedsiębiorców, liczba pracowników ze stopniem doktora, obecność uczelni w wirtualnej rzeczywistości.

Szczegółowe informacje na temat rankingu są dostępne na stronie internetowej.

Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt