Już 14 stycznia ogłoszone zostaną w Warszawie wyniki rankingu "Perspektyw" prezentującego najlepsze licea i technika w Polsce 2016.
Na ten ranking czeka co roku zarówno całe środowisko edukacyjne oraz władze samorządowe odpowiedzialne za edukację, jak i uczniowie – licealiści oraz gimnazjaliści i ich rodzice, którzy biorą go pod uwagę podejmując decyzję o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.
W listopadzie Kapituła Rankingu przedyskutowała kryteria klasyfikacji 2016 i ich wagi. Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2016 będzie się opierał na trzech kryteriach w odniesieniu do liceów ogólnokształcących i czterech w przypadku techników. W Rankingu Liceów Ogólnokształcących o miejscu szkoły decydować będą: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych (30 proc.). Po raz drugi w tej kategorii uwzględnione zostaną osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
W Rankingu Techników rozkład kryteriów będzie następujący: matura z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.), matura z przedmiotów dodatkowych (25 proc.), wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.), sukcesy w olimpiadach (20 proc.).
Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2016, to w istocie siedem rankingów. Są to:
- Ranking Liceów Ogólnokształcących 2016
- Ranking Techników 2016
- Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2016
- Ranking Maturalny Techników 2016
- Ranking Szkół Olimpijskich 2016
- Ranking Egzaminów Zawodowych 2016
- Ranking Liceów Warszawskich 2016
Przez wiele lat jedynym porównywalnym w skali kraju wskaźnikiem poziomu nauczania w szkołach były sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych i to one decydowały o miejscu w rankingu. Od 6 lat najważniejszym elementem branym pod uwagę przy obliczeniach jest wynik matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a w przypadku techników także wyniki egzaminu zawodowego. Przygotowanie takiej klasyfikacji stało się możliwe dzięki sprawnie działającemu systemowi egzaminów zewnętrznych.
Partnerami głównymi Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych są:
- Uniwersytet Warszawski
- Politechnika Krakowska
- Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
- Politechnika Rzeszowska
Partnerami Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych są:
- Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
- Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- Politechnika Białostocka
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Uwaga: Miejsce szkoły w rankingu będzie można sprawdzić na portalu Perspektywy.pl już od godziny 00.01 dnia 14 stycznia 2016!