Wybitny polski informatyk, prof. Krzysztof Diks mianowany został nowym szefem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która dba o jakość kształcenia na polskich uczelniach.
W Komisji zasiądzie 90 osób. Jej członkowie wybrani zostali spośród kandydatów zgłaszanych m.in. przez uczelnie, konferencje rektorów oraz organizacje studenckie i doktoranckie. Kadencja PKA potrwa cztery lata.
Minister Jarosław Gowin, przedstawiając nowego szefa PKA, powiedział, że trwają już prace nad nowym rozporządzeniem regulującym działania Komisji, które ma znacznie uprościć i odbiurokratyzować procedury. Nowym projektem zajmuje się zespół działający przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Myślę, że w połowie lutego będziemy gotowi do przedstawienia nowego kształtu rozporządzenia do konsultacji społecznych – zapowiedział premier Gowin.
Na czele Komisji stanie prof. Krzysztof Diks – wybitny informatyk związany z Uniwersytetem Warszawskim, wychowawca kilkudziesięciu złotych medalistów Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. Studenci Uniwersytetu Warszawskiego pod opieką prof. Diksa dwukrotnie zdobyli Akademickie Mistrzostwo Świata. – Chodziło o osobę, która będzie kładła nacisk na edukację jakościową – komentował Jarosław Gowin Gowin.
– Komisja jest komisją środowiskową, merytoryczną i to chcielibyśmy podkreślić – mówił prof. Diks w rozmowie z zaproszonymi gośćmi. – Chcemy, żeby spojrzenie PKA na jednostki było spojrzeniem eksperckim. Dzięki temu wydziały będą miały okazję się poprawić.
Nowy szef PKA zwrócił również uwagę na potencjał drzemiący w polskiej nauce. – Są w Polsce dziedziny, w których zamiast o krajowym współzawodnictwie, powinniśmy myśleć o rywalizacji światowej – powiedział.
Prof. Diks był współautorem wytycznych kształcenia informatycznego z roku 2007. Pracował również w zespołach kształtujących programy nauczania informatyki w Uniwersytecie Warszawskim. W dobiegającej końca kadencji PKA (2012-2015) pełnił sprawował funkcję Przewodniczącego Zespołu Nauk Ścisłych.
Członkowie Komisji muszą reprezentować wszystkie obszary kształcenia, które działają na polskich uczelniach. Sprawami konkretnych dyscyplin zajmują się zespoły złożone ze specjalistów z wybranych dziedzin. W skład PKA wchodzą nowo wybrani członkowie oraz osoby, które zasiadały w niej w poprzedniej kadencji.
Perspektywy serdecznie gratulują Panu Profesorowi nominacji i życzą wielu sukcesów!