Jak Unia Europejska wpływa na kształt współczesnej kultury? Już 8 września, podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Kultury, prof. Zygmunt Bauman wskaże związek między kulturą a procesami globalizacji.
Więcej o kondycji i przyszłości kultury i społeczeństw, nie tylko w jednoczącej się Europie, mają szanse dowiedzieć się słuchacze pierwszej edycji Szkoły Socjologicznej Zygmunta Baumana. Collegium Civitas i tygodnik „Polityka” zapraszają na pierwszą edycję studiów podyplomowych z socjologii XXI wieku. Trwa także rekrutacja do trzeciej edycji Szkoły Filozoficznej Tadeusza Gadacza.
- Socjologia to sztandarowy kierunek Collegium Civitas. Po sukcesie Szkoły Filozoficznej Tadeusza Gadacza, naturalnym krokiem było stworzenie równie pionierskiego projektu skupiającego wybitnych socjologów – mówi prof. Edmund Wnuk-Lipiński, Rektor Collegium Civitas – Jesteśmy zaszczyceni mogąc współpracować z prof. Baumanem przy tworzeniu szkoły socjologii XXI wieku.
Szkoły – Gadacza i Baumana – pozwalają zrozumieć współczesny świat. Słuchacze studiów podyplomowych „Nasz wspaniały świat? Nowoczesność klasyczna i zglobalizowana” zgłębią wiedzę na temat przeszłości i przyszłości socjologii, nierówności społecznych, zmiennych form konfliktów oraz wpływu rewolucji informatycznej na kulturę. Z kolei uczestnicy studiów podyplomowych prof. Gadacza zapoznają się z bogactwem nurtów, kierunków i szkół filozoficznych obejmujących zarówno problematykę filozofii człowieka, myśl polityczną, psychoanalizę i kulturę ponowoczesną oraz filozofię analityczną.
- Celem szkół jest podtrzymanie zanikającej na innych uczelniach relacji mistrz – uczeń. Stworzyliśmy miejsce rozmów i dyskusji, które niegdyś były dostępne tylko dla wąskiej grupy socjologów i filozofów – wyjaśnia prof. Wnuk-Lipiński. Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ale przede wszystkim seminariów i warsztatów sprzyjających stawianiu pytań i poszukiwaniu odpowiedzi wspólnie z wykładowcami.
Do współpracy przy obu projektach uczelnia zaprosiła wybitnych polskich filozofów, socjologów i badaczy. Wśród wykładowców znaleźli się m.in. prof. Paweł Dybel, doc. dr hab. Robert Piłat, prof. Andrzej Leder, prof. Aleksadra Jasińska, prof. Marek Krajewski, prof. Bogdan Mach, prof. Edmund Wnuk-Lipiński, dr Lech Nijakowski, dr Maciej Gdula, dr Marek Troszyński, dr Zbigniew Karpiński, dr Renata Włoch, Edwin Bendyk, Adam Ostolski.
Studia prof. Gadacza i prof. Baumana skierowane są do wszystkich, którzy zarówno w swej pracy zawodowej, jak i w życiu prywatnym poszukują odniesień do fundamentalnych zagadnień natury filozoficznej i socjologicznej. Adresatami studiów, oprócz nauczycieli akademickich, absolwentów i doktorantów nauk społecznych i humanistycznych, są również przedstawiciele mediów, pracownicy szeroko pojętej sfery kultury czy biznesu, poszukujący niekonwencjonalnych dróg rozwoju i inspiracji.