Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wysoki poziom nauczania, bogatą ofertę zajęć, w tym programy specjalne oraz efektywne metody nauczania, polegające m.in. na doskonaleniu umiejętności prezentacji, argumentacji i współpracy. Jednym z trzech programów licencjackich w zakresie prawa na Uniwersytecie w Maastricht jest prowadzony w języku angielskim European Law School, gdzie kształcą się przyszli specjaliści dziedziny prawa europejskiego. Jeśli myślisz o pracy w administracji unijnej, agendach ONZ czy innych organizacjach międzynarodowych, to miejsce stworzone dla Ciebie.
Uniwersytet w Maastricht, położony w malowniczej prowincji Limburgia w Holandii, obchodzi w tym roku swoje 40-lecie. Mimo młodego wieku jest to dziś jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się uniwersytetów świata. Wiedzę zdobywa tu ponad 16 tysięcy studentów reprezentujących ponad 100 narodowości. Jednym z najbardziej cenionych i popularnych kierunków jest tu prawo.
Wydział prawa oferuje studia prawnicze zarówno w stopniu licencjackim (trzy specjalizacje), jak i magisterskim (osiem specjalizacji). W sumie kształci się tu obecnie blisko 2500 przyszłych prawników z całego świata, w tym 65 z Polski. Do dyspozycji studentów jest 150-osobowa, międzynarodowa kadra naukowa. Większość kierunków prowadzona jest w języku angielskim.
Poza standardową ofertą, uczelnia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najbardziej zmotywowanych studentów prawa, oferując im programy specjalne. Jednym z nich jest Maastricht University Law College (UMLC), trzyletni program, umożliwiający budowanie indywidualnej ścieżki rozwoju.
W ramach zajęć dodatkowych studenci biorą udział m.in. w praktycznych warsztatach prawniczych oraz warsztatach rozwijających wiele istotnych w przyszłej pracy prawnika umiejętności, takich jak przygotowanie do dyskusji i wystąpień publicznych. Studenci UMLC mogą również skorzystać ze wsparcia mentora w ramach zajęć z rozwoju osobistego, których program dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb każdego z uczestników. Unikatowym rozwiązaniem jest również tzw. „e-portfolio”, czyli forma oceny pozwalająca, zarówno studentom, jak i wykładowcom śledzić na bieżąco postępy w nauce.
- Maastricht zawsze kojarzyło mi się z miastem pełnym możliwości, a tutejszy Uniwersytet jest uczelnią o nienagannej renomie, posiadającą niezwykle rozbudowany program prawa międzynarodowego. Ponadto Maastricht, jako miasteczko, jest bardzo międzynarodowe, a uczelnia przepełniona ludźmi z całego świata. To tworzy niesamowity, międzynarodowy klimat, a samym studentom daje szansę poznania innych kultur oraz zdobycia nowych przyjaciół z całego świata – twierdzi Stefan Kromolicki ze Szczecina, student European Law School.
Uniwersytet w Maastricht znany jest z praktycznego podejścia do nauczania. Studia prowadzone są w oparciu o metodę Problem-Based Learning (PBL), dzięki której młodzi ludzie uczą się analizować złożone problemy, wyszukiwać informacje, prowadzić dyskusje i śmiało wyrażać własne poglądy. Wydział prawa idzie o krok dalej, proponując studentom zajęcia przygotowywane w systemie PBL i połączone z analizą autentycznych przypadków z dziedziny prawa. Udział w debacie oraz przygotowywanie publicznych wystąpień, wsparte intensywną nauką angielskiej terminologii prawniczej to doskonała okazja wzmacniania praktycznych umiejętności.
Studia prawnicze w Maastricht to również możliwość dodatkowego podwyższania kwalifikacji zawodowych poprzez udział w tzw. moot court trainings, podczas których studenci, poprzez udział w specjalnie zaaranżowanych procesach sądowych ćwiczą praktyczne umiejętności przygotowywania się do rozpraw w roli obrońcy lub oskarżyciela. Uczelnia cieszy się w tym zakresie znakomitą międzynarodową renomą, głównie ze względu na zdobyte kilkakrotnie zwycięstwo w rywalizacji w ramach European Law Moot Court Competition.
Uniwersytet w Maastricht funkcjonuje na zasadach szkoły publicznej. Konkurencyjne czesne, w połączeniu z niezwykle atrakcyjną ofertą programową, stawia go dziś w czołówce najchętniej wybieranych szkół wyższych w Europie. Wysoki poziom nauczania oraz międzynarodowy charakter uczelni potwierdzany jest w wielu, zarówno ogólnych, jak i przedmiotowych, rankingach i klasyfikacjach. W ostatniej edycji rankingu „Times Higher Education under 50” holenderska uczelnia uplasowała się na 6. miejscu, natomiast w światowym rankingu „QS World University Rankings by Subject 2015”, oceniającym międzynarodowe uczenie wg 36 przedmiotów, wydział prawa uniwersytetu znalazł się na 59 miejscu spośród wszystkich uczelni na świecie.
- Do przyjazdu do Maastricht skłonił mnie poziom nauczania porównywalny z najlepszymi uczelniami brytyjskimi oraz atrakcyjne, porównywalne do studiów wieczorowych czy zaocznych w Polsce, koszty studiowania. Słyszałem również wiele pozytywnych opinii na temat uniwersytetu wśród rówieśników. Największym zaskoczeniem był dla mnie system PBL, który wymaga bycia aktywnym podczas każdych zajęć oraz ogranicza rolę nauczyciela, zwiększając przy tym wpływ studentów na kształtowanie przebiegu dyskusji. Wspaniałe jest również międzynarodowe otoczenie, dzięki któremu można zawrzeć znajomości z osobami ze wszystkich krajów Unii Europejskiej” – podsumowuje Jan Przerwa z Warszawy, student European Law School.
Poznaj Maastricht osobiście! Wszystkich tegorocznych maturzystów zapraszamy do udziału w konkursie „Otwórz się na studia w Maastricht!”
Wejdź na stronę www.maastrichtuniversity.nl/konkurs, odpowiedz na pytanie: „Dlaczego chciałbym studiować na Uniwersytecie w Maastricht?” i wygraj weekendowy wyjazddo Maastricht w marcu na Bachelor’s Open Day! ZAPRASZAMY! |