Jak pokonać lęk przed wystąpieniami publicznymi?

Czy na samą myśl o wyjściu przed komisję egzaminacyjną podczas matury ustnej zaczynasz się denerwować? Stres przejmuje kontrolę nad twoimi myślami? Nie przejmuj się! Jest to klasyczny objaw lęku przed wystąpieniami publicznymi. Co więcej ten powszechny problem jest możliwy do opanowania. Poznaj 7 praktycznych sposobów jak pokonać stres na maturze ustnej.

Dlaczego boimy się wystąpień publicznych?

Odpowiedź leży w naszej naturze. Nasz mózg odbiera taką sytuację, jako zagrożenie mobilizując cały organizm do działania. Układ limbiczny zaczyna wydzielać adrenalinę, która przyspiesza tętno oraz oddech, co może przeszkodzić w wyraźnym mówieniu. Ze skoncentrowanej i spokojnej osoby zamieniamy się w zmobilizowanego do ucieczki lub ataku człowieka pierwotnego.

Jakie skutki może przynieść reakcja naszego organizmu?

  • Jeśli dobrze wchodzimy w kontakt z członkami komisji.

Wybieramy pytanie i skupiamy się na przygotowaniu odpowiedzi. Mając pewność, że jesteśmy w pełni przygotowani do realizacji zadania stopniowo uspokajamy się – wyrównuje nam się oddech oraz zmniejsza się ciśnienie krwi. Wracamy do swojego świata, w którym jesteśmy gotowi zmierzyć się z tym wyzwaniem.

  • Jeżeli nasz pierwszy kontakt z komisją potęguje stres.

Dodatkowo brak pewności siebie odbiera nam wylosowane pytanie egzaminacyjne. Tracimy kontrolę nad spokojnym przygotowaniem odpowiedzi. W rezultacie nie przekazujemy tego, co mieliśmy do powiedzenia, mówimy nieskładnie i zaczynamy czytać nerwowo zapiski z kartki. Czujemy, że tracimy kontrolę nad sytuacją, a szansa na dobry wynik wymyka się z rąk.

Jak poradzić sobie z tremą?

  1. Nie mów komisji, że jesteś zdenerwowana/ny. Jeśli potrzebujesz zwerbalizować swoje uczucia, rób to po cichu. Pamiętaj, że nie należy koncertować się na sobie tylko na komisji i wylosowanym pytaniu.  Możesz powiedzieć sobie w myślach: „Cóż chyba uruchamia mi się reakcja walki i ucieczki, ale wiem, że wiele osób ma podobnie. Wezmę głęboki oddech i dam radę. W końcu nic takiego się dzieje.”
  2. Rób próby – wszyscy boimy się nieznanego, a to, co może nam pomóc przyzwyczaić się do egzaminu to wykorzystanie każdej okazji do publicznego mówienia. Dzięki temu nabierzesz pewności siebie i łatwiej będzie ci pokonać największe uderzenie adrenaliny, które towarzyszy początkowej fazie wygłaszania odpowiedzi.
  3. Postrzegaj swoje zadanie jako szansę, a nie coś przerażającego. Warto zadać sobie trud i przekonać samego siebie, że czekający nas egzamin ustny to szansa. Zaprogramuj się na tryb „dam radę”. Ułatwi ci to przygotowanie dobrej, a zarazem trafnej odpowiedzi popartej silnymi argumentami.  
  4. Oddychaj powoli, ale nie głęboko. Zaraz przed wygłoszeniem odpowiedzi powinniśmy starać się powoli oddychać, żeby natlenić mózg i skoncentrować się na temacie wystąpienia. Kontrolowany oddech pozwoli nam też powoli i spokojnie mówić. Dajemy sobie wtedy czas na zastanowienie się, a członkom komisji czas na przetrawienie docierających do nich informacji.
  5. Rozładuj napięcie poprzez ruch. Pamiętaj, aby zachowywać się naturalnie, więc jeśli jesteś osobą, która lubi gestykulować – nie krępuj się tego robić. Zablokowanie naturalnej swobody gestykulacji podczas mówienia może ci utrudnić zadanie.
  6. Przynieś na egzamin pozytywne emocje oraz dobrą wolę – dzięki temu nawiążesz lepszy kontakt z komisją i przełamiesz pierwsze lody.
  7. Przyjdź wcześniej – żeby porozmawiać ze znajomymi i oswoić się z nową dla ciebie sytuacją.

Mam nadzieję, że zainspirujesz się tymi poradami i pomogą ci one przezwyciężyć naturalny stres, który towarzyszy w takich sytuacją każdemu z nas. Pamiętaj, że wiedza o egzaminie ustnym wraz z przećwiczoną strategią przygotowania wypowiedzi to bardzo duży krok w kierunku sukcesu. 

Michał Reda

Ekspert maturalny serwisu MaturaUstna.pl

Następna część naszego poradnika już za tydzień.

Maturzysto - wpisz kod promocyjny PERSPEKTYWY i zyskaj 10zł zniżki na kurs online!                   

Zdaj maturę ustną bez stresu tylko na www.MaturaUstna.pl

 

*promocja trwa do 30.12.2014

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki

Steroide online kaufen seriösen steroide Shop in Deutschland