mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (Вавада) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация, рабочие зеркала. immediate bitwave

Nie pękaj przed matmą

Jak zdać maturę z matematyki? Nie ma na co czekać. Zachęcamy do systematycznej pracy, w której pomogą Wam rady Dariusza Kulmy, nauczyciela i pasjonata „królowej nauk”. 

1. Zmień nastawienie na pozytywne.

Nie możesz myśleć, że najgorsze, co Cię czeka, to egzamin z matematyki. Trudne zadania też są do zrealizowania. Uwierz, że możesz, a będziesz mógł.

 

2. Wyznacz sobie cel w życiu. Wyobraź sobie, że go osiągasz.

Matura z matematyki jest tylko krokiem do Twojego celu, do realizacji Twoich marzeń. Zauważ, że z większym entuzjazmem oszczędzasz na coś, co bardzo chciałbyś sobie kupić. Inaczej jest gdy takiego celu nie masz. Jeśli zdana matura jest tylko jednym z elementów Twoich celów życiowych, to będzie Ci się do niej łatwiej przekonać.

3. Zwizualizuj swój wynik maturalny i zapisz, że taki właśnie chcesz osiągnąć.

Ważne, żebyś to zapisał. Najlepiej w jakimś widocznym miejscu w swoim pokoju lub tam, gdzie się uczysz. Ważne, żeby cel był realny, ale lekko zawyżony. Nie oglądaj się na innych. To Twój własny cel. Nieważne czy wyznaczysz sobie 50%, czy 80%. Ważne, żeby był dla Ciebie realny.

4. Pamiętaj, że stres zabiera 30% Twojej wiedzy.

Występuje również zjawisko stresu wtórnego, który jeszcze bardziej pogarsza sprawę. Im lepiej będziesz przygotowany, tym mniej będzie stresu i „zabranej” przez niego wiedzy.

5. Stwórz PLAN DZIAŁANIA.

Architekt projektuje dom. Bez projektu nie zacznie się budowa. Ty również musisz mieć swoją strategię. Nie musi ona być idealna, ale ważne, żeby była i żebyś ją systematycznie realizował.

6. Systematyczność jest bardzo ważna. Małymi krokami można dojść do wielkich sukcesów. I to nie jest tylko slogan. W matematyce nie ma drogi specjalnej dla królów. Więcej osiągniesz ucząc się przez 10 dni po 20 minut niż jednego dnia 200 minut. Dochodzi tutaj sprawdzona naukowo ważność powtórek. Świadome siedem powtórek danego materiału powoduje, że zapamiętujesz go prawie na zawsze. A na pewno do matury.

7. Ogranicz rozpraszacze.

Telewizję, Internet, portale społecznościowe, a może inne rzeczy, które odciągają Cię od nauki. Oceń, co zabiera Ci zbyt dużo czasu, a nie jest nieodzowne do zrobienia i wyeliminuj to. Przynajmniej do matury.

8. Posprzątaj swój pokój lub miejsce, gdzie się uczysz.

Porządek jest ważny, ale istotne jest również, żebyś miał pod ręką wszystko to, co potrzebne do nauki. Nie możesz szukać bez ustanku linijki czy tablic matematycznych, bo potrzebny Ci jakiś wzór.

9. Sen.

Jego waga jest nie do przecenienia. To w ciągu snu wiedza nam się „układa”. Bardzo korzystne jest uczenie się przed snem. Wtedy bardzo mocno spowalniamy proces zapominania. Maturzysta skuteczny to maturzysta wyspany.

10. Dieta.

Sprawdź, jakie produkty wpływają na to, że lepiej nam się uczy. Unikaj potraw ciężkostrawnych. Pij dużo wody. To bardzo ważne dla Twojego mózgu.

11. Sport.

W zdrowym ciele zdrowy duch. I znowu stare maksymy się sprawdzają. Dotleniony organizm to dotleniony mózg, który może pracować dłużej „na zwiększonych obrotach”.

12. Dobrze jakbyś zaopatrzył się w jakiś sprawdzony zbiór matematyczny, gdzie będzie cały materiał do matury.

Wtedy możesz podzielić sobie materiał na mniejsze partie i wyznaczyć terminy ich powtórek. Dobrze również mieć oddzielny zeszyt do przygotowań. Najlepiej A4. Wtedy będziesz mógł w łatwy sposób wrócić do tego, co już wcześniej przerobiłeś.

13. Ucz się aktywnie.

Kontrastuj swoje notatki różnymi kolorami. Zaznaczaj, porównuj, podsumowuj. Szukaj tematycznych filmików czy interaktywnych plansz z zadaniami matematycznymi. Jest tych zasobów w Internecie coraz więcej.

14. Kontroluj swoją wiedzę.

Rób to jak najczęściej. Pisz próbne matury, rozwiązuj arkusze z lat poprzednich, a następnie sprawdzaj swoje odpowiedzi i liczbę zdobytych punktów. To pozwoli Ci określić, w którym miejscu swoich przygotowań jesteś.         

LJ