Dobra pozycja rankingowa szkoły oraz sukcesy uczniów w konkursach i olimpiadach na szczeblu ogólnopolskim to najlepsza promocja naszej szkoły – mówi Sławomir Kasprzak, dyrektor Technikum Mechatronicznego nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie, które zwyciężyło w Rankingu Techników Warszawskich.
Współpraca z uczelniami, pracodawcami i różnymi instytucjami, pozyskiwanie zewnętrznych sponsorów, praca z uczniem uzdolnionym, certyfikowanie umiejętności uczniów umożliwiło wprowadzenie motywacyjnego systemu nauczania w szkole, co procentuje lepszymi wynikami. Uczniowie technikum już od pierwszej klasy poznają możliwości, jakie daje im szkoła i są motywowani do wytężonej pracy. Ci z najlepszymi wynikami i dobrą znajomością języka angielskiego mogą realizować program Cisco (częściowo w języku angielskim), po ukończeniu którego otrzymują bardzo cenione na rynku pracy certyfikaty tej firmy. Mogą również aplikować o zagraniczny staż zawodowy w klasie trzeciej i mają pierwszeństwo wyboru firmy, w której będą odbywać praktyki zawodowe w kraju. Najlepsi uczniowie, którzy mają osiągnięcia w konkursach i olimpiadach, mogą otrzymać stypendium fundowane przez radę rodziców lub stypendium od sponsora zewnętrznego.
System motywacyjny pozwala też utrzymywanie się na bardzo dobrej pozycji rankingowej wśród szkół technicznych oraz na dokonywanie naboru coraz lepszych uczniów do klas pierwszych. Szkoła uzyskuje też bardzo dobre wyniki na egzaminach maturalnych, zawodowych oraz w konkursach i olimpiadach.
Nasi uczniowie najczęściej podejmują studia na Politechnice Warszawskiej, Wojskowej Akademii Technicznej i innych uczelniach technicznych. Wielu z nich po ukończeniu nauki w szkole podejmuje pracę zawodową, realizując swoje zainteresowania i pasje oraz dodatkowo studiuje. Ukończenie szkoły technicznej umożliwia im podejmowanie decyzji w zależności od swoich potrzeb i sytuacji życiowej. Mamy oczywiście grupę uczniów, których rodzice kończyli w przeszłości naszą szkołę, jednak jeśli chodzi o nowoczesne technologie, to absolwenci tych kierunków nie dochowali się jeszcze swoich dzieci. Wiemy jednak, że tworzy się tradycja „rodzinnej szkoły”, tzn. coraz liczniej pojawia się w szkole młodsze rodzeństwo naszych uczniów, zafascynowane możliwościami edukacyjnymi i klimatem szkoły – bardzo dbamy o to by uczniowie mogli u nas rozwijać różne pasje, w tym również społeczne i kulturalne, nie tylko naukowe.
Sukcesem szkoły jest na pewno wieloletnia współpraca z takimi instytucjami jak: Cisco, Novell Polska, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Astor, Mawilux oraz uczelnie: Wojskowa Akademia Techniczna, Politechnika Warszawska, Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki oraz z pracodawcami z branży mechatronicznej.
Naszym marzeniem jest budowa Centrum Mechatroniczno-Informatycznego, które pozwoliłoby na szybki rozwój szkoły.
Od 8 lat szkoła posiada status Akademii Lokalnej Cisco. Opiekę merytoryczną nad Akademią Lokalną Cisco w szkole sprawuje Akademia Regionalna Cisco działająca przy Politechnice Warszawskiej – Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych. Akademia Regionalna Cisco przygotowuje nauczycieli szkoły do roli instruktorów programu Cisco w ramach szkoleń, które odbywają się na uczelni.
Szkoła uczestniczy w projektach Leonardo da Vinci (od 2014 r. – Erasmus+) finansowanych z funduszy UE. W ramach tych działań uczniowie, którzy uzyskują najlepsze wyniki wyjeżdżają na zagraniczne staże zawodowe do Hiszpanii.
Za sukces uznaję również pozostawanie szkołą rankingową, mimo problemów kadrowych, ograniczonych środków finansowych i braku dużych przedsiębiorstw w Warszawie.