Dobre notatki to niezbędnik każdego ucznia w przygotowaniu do testów, sprawdzianów czy egzaminów. Wiadomo – dobre notatki to fundament do systematyzowania, zapamiętywania i utrwalania informacji. Nauka z cudzych notatek – praktyka stara jak świat, a co najmniej tak stara, jak wynalazek kserografu. No i siadamy, na chwilę przed egzaminem, nad stertą niewyraźnych i niezrozumiałych kserokopii. I okazuje się, iż notatki kolegi pełne skrótów i odnośników są zrozumiałe wyłącznie dla ich autora. Co robić?!
Plan minimum – użyj kolorów, żeby usystematyzować, spersonalizować, skomentować to, co masz przed sobą w formie czarnobiałej masy wiedzy. Nadaj kopiom notatek Twojego własnego znaczenia... a w przyszłości – notuj sam!
Najwięcej korzyści przynoszą notatki wykonane własnoręcznie, z użyciem indywidualnie dopasowanego koloru, stylu oznaczeń i podkreśleń. Notując w określony sposób można łatwiej zapamiętać najważniejsze rzeczy, szybciej przyswoić dużą ilość informacji i sprawniej je powtarzać, oszczędzając sporo czasu. Co jednak robić, aby notatki były dobre? Zasad jest kilka:
- Notatki należy robić samodzielnie, gdyż wiedza przetworzona pozostaje w głowie dłużej niż ta, którą się tylko przeczyta.
- Robiąc notatki należy używać kolorów – można podkreślić, zakreślić lub napisać kolorową czcionką najważniejsze informacje. Student powinien wybrać kolor, który najbardziej lubi, dzięki temu nabierze do notatek osobistego stosunku i szybciej zapamięta ich treść.
- Notatki można ozdabiać wykonując własnoręcznie kolorowe rysunki, ilustracje, grafy. Dzięki temu angażuje się obie półkule mózgu – lewą, która odpowiada za logiczne rozumienie i prawą, w której zachodzą procesy związane z wyobraźnią.
- Należy dokonywać podziału całości materiału na mniejsze części, wprowadzając kategoryzację treści, wprowadzając osobiste dopiski i komentarze za pomocą odmiennych kolorów.
- Przy robieniu notatek warto też zastosować jedną z nielinearnych metod notowania z wykorzystaniem kolorów, takich jak: mapy myśli, metoda Cornella, metoda Outline.
Według dr Hanny Bednarek z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego prowadzącej badania we współpracy z marką STABILO, przestrzeganie tych kilku zasad sprawia, że można polepszyć swoje możliwości zapamiętywania nawet o 50%, a odpowiednio przygotowane notatki skracają czas poświęcony nauce do minimum. Umiejętność przygotowywania dobrych notatek na pewno przyda się także w późniejszym życiu zawodowym. Warto więc jak najszybciej wykształcić ją w sobie.