Prof. Dariusz Wieliński rektorem Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu

Dr hab. prof. AWF Dariusz Wieliński został (8.03) nowym rektorem Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu na kadencję 2016-2020. Zdobył 53 głosy z 79 możliwych, 21 osób było przeciwnych, 4 wstrzymały się. Miał dwóch kontrkandydatów: prof. Aleksandra Barinow-Wojewódzkiego, pełnomocnika rektora ds. praktyk klinicznych, dyrektora Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, który zdobył 1 głos, 69 elektorów zagłosowało przeciwko kandydatowi, a 8 wstrzymało się oraz prof. Jacka Lewandowskiego, dziekana Wydziału Wychowania Fizycznego, Sportu i Rehabilitacji, za jego kandydaturą opowiedziały się 22 osoby, 47 zakreśliło "nie", 9 wstrzymało się.

Rektor-elekt chce położyć nacisk na naukę. – Doskonalenie infrastruktury uczelni chcę odłożyć na razie na dalszy plan. Mamy w tej chwili piękną bazę dydaktyczną. Teraz pora popracować nad wynikami naukowymi. Spadliśmy w rankingach, musimy się podciągnąć –mówił prof. Wieliński. Prof. Wieliński planuje wspólnie ze studentami, ekspertami i przedstawicielami biznesu  przyjrzeć się kierunkom studiów i opracować je, by odpowiadały oczekiwaniom rynku pracy.- Pierwsza najważniejsza sprawa? Programy studiów. Zaczynamy w kwietniu nad nimi pracować, po to by w październiku były już gotowe – zapowiada.

Prof. Dariusz Wieliński ma 52 lata. W 1988 r. ukończył biologię ogólną ze specjalnością antropologia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1 kwietnia 1988 jest pracownikiem etatowym Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, w Katedrze Antropologii i Biometrii –  w latach 1988–1993 jako asystent, od 1993 jako adiunkt i od 2005 r. jako prof. nadzw.

W latach 2005-2008 pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich na Wydziale Wychowania Fizycznego AWF w Poznaniu; w latach 2008-2012 był prorektorem AWF ds. studiów.

Jego zainteresowania skupione głównie wokół badania znaczenia czynnika morfologicznego w sporcie i wychowaniu fizycznym, ze szczególnym uwzględnieniem roli komponentów ciała. Wypromował 8 doktorów. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Antropologicznego.

Wybory na kadencję
2016-2020

Rektorzy w kadencjach 2002-2020

Konferencje Rektorów

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki