REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Aleksandra Kochman z Wrocławia wygrała finał siódmej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W drodze do zwycięstwa pokonała ponad 3000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Nagrodą główną jest indeks Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie oraz możliwość podjęcie studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym na kilku renomowanych wydziałach prawa w Polsce. Finał Olimpiady odbył się 6 kwietnia 2016 r. w rzeszowskim kampusie WSPiA.

Aby wygrać Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Państwie i Prawie najlepsi uczniowie z całej Polski, w finale musieli poradzić sobie z testem wielokrotnego wyboru oraz częścią ustną. Odpowiedzi finalistów oceniała komisja złożoną z profesorów i doktorów z WSPiA zajmujących się różnymi dziedzinami prawa. Przewodniczącym komisji był prof. Andrzej Witkowski.

Tych 32. uczniów szkół ponadgimnazjalnych pokonało ponad 3000 osób, które przystąpiły do pierwszego etapu Olimpiady. Poziom ich wiedzy jest imponujący. Większość z nich wiąże swoją karierę ze studiami prawniczymi i myślę, że doskonale sobie na tych studiach poradzą. Zakres wiadomości, które przyswoili przygotowując się do Olimpiady, obejmował bardzo wiele zagadnień z różnych dziedzin prawa. Warto tu też zauważyć, że z roku na roku poziom wiedzy uczestników Olimpiady jest coraz wyższy. Można śmiało powiedzieć, że jest to elita przyszłych polskich prawników – mówił prof. Andrzej Witkowski.

Siódmą edycję Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie wygrała Aleksandra Kochman z Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej w Zespole Szkół nr 14 we Wrocławiu. Drugie miejsce zajął Aleksander Marzec z V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Te osoby w nagrodę otrzymały Indeks Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl i nieodpłatne zakwaterowanie w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim WSPiA. Dodatkowym wyróżnieniem jest statuetkę złotej i srebrnej „Sowy” oraz nagrody książkowe.

Trzecie, czwarte i piąte miejsce zdobyli: Bartosz Horowitz z I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, Aleksandra Siwek z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie oraz Julia Myslowska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Dla tych osób nagrodą jest możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Nagrody dla zwycięzców wręczyli wykładowcy WSPiA prof. Andrzej Zoll oraz prof. Andrzej Witkowski.

Co bardzo ważne finaliści Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie mogą również podjąć studia poza postępowaniem kwalifikacyjnym na innych polskich uczelniach m.in. UJ, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

- To dla mnie ogromne wyróżnienie i duży sukces – mówi Aleksandra Kochman, która wygrała Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Państwie i Prawie. – To jest niesamowite uczucie. Myślę, że cały wysiłek włożony w przygotowanie do Olimpiady się opłacił. Teraz kiedy już wiem, że wygrałam, czuję ulgę. Ważne dla mnie jest to, że mam indeks Wyższej Szkoły Prawa i Administracji i m.in. UJ. Muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem kampusu WSPiA, tym bardziej że pochodzę z Podkarpacia. Jaką uczelnię wybiorę, jeszcze nie wiem. Zastanawiam się m.in. nad studiami za granicą. Mam na to jednak jeszcze trochę czasu, ponieważ jestem dopiero w drugiej klasie. Swoją przyszłość zdecydowanie wiążę z prawem. Chce pracować w organizacjach międzynarodowych lub zostanę prawnikiem – mówi Aleksandra Kochman.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W poprzednich edycjach do I Etapu przystąpiło prawie 18 tys. uczniów z całej Polski. W tym roku do I Etapu Olimpiady zgłosiło się prawie 3000 uczniów z 304 szkół ponadgimnazjalnych z 16 województw.

Merytoryczną opiekę nad Ogólnopolską Olimpiadą Wiedzy o Państwie i Prawie sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą m.in. prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowca WSPiA (przewodniczący) i prof. Ludwik Żukowski.

Szczegółowe informacje na temat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie znaleźć można na stronie internetowej www.olimpiada.wspia.eu, na facebook.com/olimpiada.panstwo.i.prawo oraz Twitterze @OOWOPiP.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!