Dr hab. Krzysztof Polkowski, dotychczasowy dziekan Wydziału Malarstwa, został rektorem- elektem Akademii Sztuk Pięknych Gdańsku na kadencję 2016-2020. Miał dwóch kontrkandydatów – prof. Krzysztofa Gliszczyńskiego i prof. Janusza Górskiego. Wygrał w I turze znaczną przewagą głosów.
- Chciałbym, by nasza uczelnia osiągnęła pozycję lidera wśród polskich uczelni artystycznych. Zaproponowałem, żebyśmy stanęli do walki o palmę pierwszeństwa, a będzie się to wiązało z wdrożeniem pewnych projektów, na przykład z umiędzynarodowieniem uczelni – mówił o swoich planach Krzysztof Polkowski.
Głównymi założeniami programu wyborczego rektora-elekt są: współpraca wszystkich wydziałów i kierunków, umiędzynarodowienie uczelni, działanie na rzecz społeczności lokalnych, wsparcie studentów, którym należy ułatwić udział w konkursach i festiwalach. Krzysztof Polkowski ASP uważa, że doktoranci w większym stopniu powinni być włączani w badania i projekty artystyczne. Kładzie nacisk na promocję uczelni i zapowiada, że wszystkie strategiczne decyzje dotyczące rozwoju uczelni będzie podejmował kolegialnie.
Krzysztof Polkowski urodził się w 1958 roku w Gdańsku. Jest absolwentem gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Kazimierza "Kacha" Ostrowskiego w 1985 roku. Na macierzystej uczelni pracuje od 1997 roku. W 2001 obronił doktorat, a 10 lat później uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki. Od 2012 r. pełni funkcję dziekana Wydziału Malarstwa.
Zajmuje się malarstwem i rysunkiem, a także instalacjami site specific, fotografią, sztuką włókna. Jest m.in. laureatem I nagrody w dziedzinie malarstwa na I Ogólnopolskim Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Trójmiasto 2001. Ma w dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych.
Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą m.in. Niemczech, Francji, Holandii, Czechach. Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Gdańsku, Bochum, Hamburgu.
Prywatnie Krzysztof Polkowski jest miłośnikiem historii Gdańska, zafascynowany jego kulturą i zabytkami. Jest również zapalonym rowerzystą, w chwilach wolnych robiącym eskapady po Żuławach.
Urodzony 2 czerwca 1958 roku w Gdańsku.
Artysta wizualny, nauczyciel akademicki, dziekan Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku, menedżer, animator kultury, kurator wystaw, aktywista społeczny.
W 1985 roku ukończył PWSSP (obecna ASP) w Gdańsku, dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego. Od ukończenia studiów aktywny artysta pracujący z dziećmi i młodzieżą w Domu Kultury im. Stanisławy Przybyszewskiej LWSM „Morena”.
Od 1995 do 2009 kierował tą placówką oraz klubem sportowym Morena, pełniąc jednocześnie funkcję kierownika Działu Społeczno-Kulturalnego w jednej z największych dzielnic Gdańska – Piecki-Migowo (40 000 mieszkańców).
Członek Rady Nadzorczej LWSM „Morena”. Przewodniczący Komisji Kultury oraz pracownik Banku PeKaO S.A. oddział w Gdańsku, gdzie zajmował się promocją i sprzedażą usług finansowych dla dużych przedsiębiorstw m. in. Lotos S.A, Fosfory S.A., Hydrobudowa S.A.
W 1997 roku rozpoczyna pracę w ASP w Gdańsku na stanowisku asystenta prof. Henryka Cześnika, na Wydziale Malarstwa i Grafiki. W 2001 roku broni doktoratu, a w 2011 roku otrzymuje stopień doktora habilitowanego sztuki.
Aktywną działalność organizacyjną łączy z pracą dydaktyczną i naukową, będąc promotorem trzech doktoratów oraz opiekunem naukowym doktorantów na Międzywydziałowych Środowiskowych Studiach Doktoranckich w ASP w Gdańsku. Jest także autorem siedmiu recenzji w postępowaniach habilitacyjnych i trzech w przewodach doktorskich.
Był przewodniczącym Komisji Habilitacyjnej wyznaczonym przez Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych oraz udział w ponad stu wystawach, festiwalach i przeglądach w Polsce i za granicą.
Prywatnie jest miłośnikiem historii Gdańska, zafascynowanym jego kulturą i zabytkami, a także zapalonym rowerzystą, w chwilach wolnych robiącym eskapady po Żuławach. Lubi rozmawiać z ludźmi.