Prof. Wojciech Hora rektorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Prof. Wojciech Hora, prof. zw. UAP,  kierujący pracownią Bioniki na Wydziale Architektury i Wzornictwa, został (22.03) rektorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zdobył 47 głosów elektorów na 50 możliwych, jego kontrkandydat,  prof. Andrzej Syska, prorektor uczelni – 3.

- Jestem wdzięczny społeczności akademickiej za takie wsparcie i kredyt zaufania. To dla mnie zobowiązanie, ale i potwierdzenie, że planowany przeze mnie kierunek zmian jest słuszny i oczekiwany. Postaram się zrobić wszystko, by zasłużyć na szacunek - mówił po głosowaniu prof. Hora. Prof. Wojciech Hora jest zwolennikiem przeprowadzenia na uczelni głębokich reform. Zapowiada też ściślejszą współpracę z innymi uczelniami artystycznymi i szczególne wsparcie dla studentów oraz młodszych pracowników UAP. - Będę dążył do zawiązania konsorcjum wszystkich uczelni o profilu artystycznym w Polsce. Tylko w ten sposób staniemy się silnym lobby w relacjach z ministerstwem i urzędami - zapowiada. Zaznacza, że ważnym dla niego aspektem jest otwarcie uczelni na zagranicę.

Prof. Wojciech Hora jest projektantem mebli i przedmiotów użytkowych. W 1987 roku ukończył Studia na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Od tego roku jest pracownikiem uczelni. Od 1991 roku kieruje Pracownią Bioniki. Większość projektów mebli i prototypów oraz obiektów unikatowych realizuje we własnej pracowni, wykorzystując różne materiały i technologie. Prowadzi cykliczne warsztaty I wykłady w uczelniach w Holandii i Anglii.

Dziedziną aktywności rektora-elekta na uczelni jest bionika, czyli analityczno- syntetyczny proces kreacji projektowej inspirowany szeroko pojętą naturą. Jest to swego rodzaju filozofia projektowania jako procesu mentalno-intelektualnego. - Moja autorska działalność to projektowanie w szerokim spektrum – od architektury, wnętrz, wystaw, mebla, po obiekty z obszaru wzornictwa.

Prowadzi własne autorskie studio projektowania: architektury, architektury wnętrz, form przemysłowych i mebla. Posiada wiele realizacji w kraju i za granicą (m.in. Anglia, Niemcy, USA). Brał udział w wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach designu – w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Zielonej Górze i Warszawie.

Wybrano także prorektorów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Funkcję prorektora ds. studenckich w kadencji 2016-2020 sprawować będzie dr hab. Piotr Szwiec. Prorektorem ds. naukowo-badawczych został dr Mateusz Bieczyński, prorektorem ds. artystycznych prof. dr hab. Marek Jakuszewski, prorektorem ds. kontaktów z interesariuszami zewnętrznymi prof. dr hab. Bogumiła Jung, natomiast prorektorem ds. rozwoju kadry i promocji został dr hab. Maciej Kurak.

Wybory na kadencję
2016-2020

Rektorzy w kadencjach 2002-2020

Konferencje Rektorów